Już nie tylko zapasy

Już nie tylko zapasy

Połowa roku 2014 to symboliczna cezura dla zapaśniczego Dalinu. Klub przystąpił wtedy do Polskiego Związku Sumo i niemal od razu zaczął odnosić sukcesy w tej egzotycznej i widowiskowej dyscyplinie sportu.

Medale podczas Mistrzostw Polski i Pucharów Polski w latach 2014- 2016 zdobywali: Krzysztof Szpakiewicz, Adrian Poradzisz, Andrzej Panuś, Jan Mastela, Jakub Miska, Jakub Moskała, Karol Turała, Szymon Kupnicki, Dominik i Mikołaj Krawczyk, oraz Bartłomiej Grabka. Te wyniki zaowocowały powołaniem do kadry dla Krzysztofa Szpakiewicza i Jakuba

Moskały, którzy w 2015 roku zakwalifikowali się do Mistrzostw Europy Młodzików i wrócili z Estonii z brązowymi medalami. Jeszcze większy sukces nasi zapaśnicy zanotowali w 2016 roku. Do Mistrzostw Europy w Brandenburgu zakwalifikowało się czterech zawodników i wszyscy wrócili z medalami. Krzysztof Szpakiewicz i Dominik Krawczyk wywalczyli złote medale, Jakub Miska – srebrny, a Mikołaj Krawczyk brązowy. Sukcesy osiągane w zawodach sumo u części zawodników wyzwoliły silną motywację do walk zapaśniczych. W 2016 roku podczas zawodów ogólnopolskich i międzynarodowych medale zdobywali: Krzysztof Szpakiewicz, Adrian Poradzisz, Maciej Turała, Jan Mastela i Jakub Miska. W listopadzie 2016 r. Krzysztof Szpakiewicz wywalczył srebrny medal podczas Mistrzostw Polski Młodzików w Żukowie i złoty medal w Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym im. Wł. Bajorka, a w grudniu złoty medal podczas Międzynarodowego Turnieju Barbórkowego w Katowicach. Rok 2017 również obfitował w sukcesy zarówno w sumo jak w zapasach. Największe osiągnięcia w zapasach to brązowy medal Krzysztofa Szpakiewicza wywalczony na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Drzonkowie i brązowy medal Jana Masteli na Mistrzostwach Polski Młodzików w Raciborzu. Wymienieni wyżej zawodnicy wraz z Adrianem Poradziszem i Jakubem Miską stanowili trzon drużyny, zdobywając wiele medali podczas najważniejszych zawodów zapaśniczych. Ta sama czwórka zawodników oraz bracia Mikołaj i Dominik Krawczykowie i Szymon Kupnicki zajmowali czołowe lokaty w sumo. Podczas Mistrzostw Polski w Krotoszynie Adrian Poradzisz wywalczył złoty medal w grupie młodzików, a Krzysztof Szpakiewicz i Szymon Kupnicki srebrne w grupie kadetów. Do Mistrzostw Europy zakwalifikowało się czterech zawodników, z czego trzech zdobyło medale. W grupie młodzików srebrny medal wywalczył Mikołaj Krawczyk, brązowy Adrian Poradzisz, a w grupie kadetów - brązowy Krzysztof Szpakiewicz.

W 2018 roku największe sukcesy w zapasach i sumo odnosili Jan Mastela, Jakub Miska i Krzysztof Szpakiewicz w towarzystwie młodszych zawodników: Antoniego Starzec, Mikołaja Łętochy, Huberta Tylka i Wojciecha Łętochy. Podczas Mistrzostw Polski Kadetów w sumo złoty medal zdobył Krzysztof Szpakiewicz, a brązowy Jan Mastela. Na Mistrzostwach Europy w Estonii Krzysztof Szpakiewicz wywalczył złoty medal w grupie kadetów, a w grupie juniorów zajął piąte miejsce. Bardzo dobrze dla naszych zawodników rozpoczął się rok 2019. W styczniu Krzysztof Szpakiewicz zaliczył dublet podczas Pucharu Europy na Węgrzech zdobywając pierwsze miejsca w zarówno w grupie Juniorów i Młodzieżowców, a Jakub Miska srebrny medal w grupie juniorów. Z kolei w lutym dublet podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski zaliczył Jan Mastela zdobywając dwa brązowe medale w grupach U21 i U23, natomiast Krzysztof Szpakiewicz zajął trzecie miejsce w grupie U21. Kolejne sukcesy w sumo to: brązowe medale Mistrzostw Polski i awans do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy do Budapesztu Krzysztofa Szpakiewicza i Jana Masteli, gdzie zajęli odpowiednio piąte w grupie juniorów i siódme miejsce w grupie kadetów. Wspomniani zawodnicy w towarzystwie Mikołaja Łętochy zdobywali również medale podczas Pucharów Polski Kadetów i Juniorów. Oczywiście wszyscy oni reprezentowali Polskę podczas Mistrzostw Europy w Sumo i byli również członkami Kadry Narodowej Sumo w swoich grupach wiekowych. Oprócz sukcesów w Sumo w 2019 roku Jan Mastela wywalczył srebrny i brązowy medal w zapaśniczych Pucharach Polski w Warszawie i w Radomiu, a Krzysztof Szpakiewicz brązowe medale podczas Pucharu Polski w Kostrzynie n/Odrą, na Międzynarodowym Memoriale Władysława Bajorka w Krakowie i w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Kadetów w Raciborzu. Ponadto Jan Mastela wywalczył złoty medal podczas Międzynarodowego Turnieju im. Ryszarda Dworoka i wspólnie z Krzysztofem Szpakiewiczem srebrne medale na Międzynarodowym Turnieju Barbórkowym w Katowicach. Oboje byli członkami Kadry Narodowej w zapasach: Krzysztof w latach 2017- 2019, a Janek w latach 2019-2020. Rok 2020 również rozpoczął się bardzo dobrze. Podczas odbywającego się cyklicznie na Węgrzech Pucharu Europy w Sumo Jan Mastela zdobył srebrny medal w grupie U21, a Krzysztof Szpakiewicz brązowe medale w grupach U18 i U21. W kolejnych zawodach sumo – Pucharze Polski Juniorów w Dębicy ci sami zwodnicy wywalczyli brązowe medale. W ostatnich zawodach przed przerwą spowodowaną przez epidemię koronawirusa Jan Mastela zajmując 11 miejsce zakwalifikował się do Finałów OOM.

Od września 2003 do czerwca 2014 roku Ryszard Szpakiewicz pełnił funkcję wiceprezesa KS „Dalin” ds. zapasów, a od stycznia 2011 jest trenerem koordynatorem Kadry Województwa Małopolskiego w zapasach styl klasyczny. Od 2016 roku do dziś Robert Proszkowiec jest członkiem Zarządu KS Dalin.

Z inicjatywy trenerów i działaczy klubu w drugiej połowie lat osiemdziesiątych dla uczczenia zmarłego założyciela i pierwszego trenera sekcji zapaśniczej został zorganizowany Turniej Zapaśniczy im. Władysława Ruska. Zawody organizowane cyklicznie przez 30 lat przy wydatnej pomocy władz miasta i powiatu, oraz sponsorów niejednokrotnie cieszyły się dużą frekwencją znanych i utytułowanych zawodników z całej Polski. Nasi zawodnicy często stawali na podium zdobywając niezliczoną ilość medali, a także drużynowo zawsze zajmowali miejsca w ścisłej czołówce. Rok 2017 był tragiczny dla klubu i sekcji zapaśniczej. We wrześniu zmarł wieloletni trener Marek Horabik, a w październiku jeden z pierwszych zawodników, wieloletni sponsor i działacz Grzegorz Gomulak. Dla uhonorowania ich pamięci od 2018 roku doroczny turniej nosi nazwę Memoriał Władysława Ruska, Marka Horabika i Grzegorza Gomulaka.

Sukcesy osiągnięte w ostatnich kilkunastu latach nie byłyby możliwe bez udziału sponsorów strategicznych i działaczy związanych z sekcją zapaśniczą. Najważniejsi z nich to: Grzegorz Gomulak, Marta i Jan Sawiccy, Stanisław Bisztyga, Jarosław Bochenek, Stefan Hołuj, Ludwik Starzak i Jan Kiszka. W naszym rysie historycznym o myślenickich zapasach, który prezentujemy od kilku tygodni na łamach Gazety dotarliśmy już wprawdzie do współczesności, ale cykl zamierzamy kontynuować w nieco zmienionej formule prezentując najciekawsze sylwetki zawodników, historyczne tabele wyników, plebiscyty, anegdoty i archiwalne zdjęcia. Mamy nadzieję, że ta formuła również przyjmie się wśród czytelników.

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).