Kalejdoskop – wydarzenia Tygodnia Jubileuszu Koronacji

Miasto 3 września 2019 Wydanie 32/2019
Kalejdoskop – wydarzenia Tygodnia Jubileuszu Koronacji

Niedziela 18 sierpnia

Msze Święte o godz. 9.30, 11.00, 12.30 odprawił ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy WP.

O godz. 19.00 w Sanktuarium odśpiewany został Akatyst ku czci Bogarodzicy w wykonaniu Oazy wraz z ks. Marcinem Jakubiakiem. Oprócz hymnu odśpiewane zostały dwie pieśni: „Królu Niebieski” na rozpoczęcie oraz „Błogosławiona, pełna miłości” na zakończenie

Poniedziałek 19 sierpnia

godz. 19.00 Wieczór pieśni maryjnych. Po Eucharystii młodzież formująca się w latach ubiegłych w parafialnej Oazie, zaprosiła do spotkania z Maryją w otoczeniu pieśni i refleksji nad kazaniem koronacyjnym kard. Karola Wojtyły (relacja w 31. numerze GM).

Wtorek 20 sierpnia

godz. 19.30 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu wyświetlony został film dokumentalny o życiu parafii pod opieką Pani Myślenickiej (relacja w 31. numerze GM)

Środa 21 sierpnia

Mszę Świętą z udziałem Róż Różańcowych godz. 18.00 odprawił ks. bp Jan Zając, a następnie procesja różańcowa z Najświętszym Sakramentem wyruszyła do pięciu ołtarzy wokół kościoła

Czwartek 22 sierpnia – Dzień Pojednania

Mszę Święta godz. 18.00 odprawił ks. inf. Jakub Gil, po niej wyruszono na Drogę Krzyżową wokół świątyni, zakończoną adoracją Najświętszego Sakramentu do północy

Piątek 23 sierpnia

Mszę Świętą dla osób starszych i chorych godz. 10.00 odprawił ks. bp Jan Szkodoń, a Mszę Świętą dla rodzin godz. 18.00 - ks. kard. Stanisław Dziwisz.

O godz. 20.00 w kościele wykonane zostało oratorium „Tajemnice Światła” (Mysteria Lucis) napisane dla Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej z okazji 50-lecia koronacji obrazu. Jest to utwór składający się z pięciu głównych części opisujących sceny biblijne, które są tematem nowych, dodanych do tej modlitwy przez Jana Pawła II w 2002 r. rozważań różańcowych: Chrzest w Jordanie, Wesele w Kanie, Głoszenie Królestwa, Przemienienie na górze Tabor oraz ustanowienie Eucharystii. Utwór skomponowany przez ks. Bartłomieja Kota, wykonany przez: Polish Art Philharmonic, dyrygent Michael Maciaszczyk (dyrektor artystyczny Wiener Klassik Orchester w Wiedniu, Myślenickiej Kameralnej Orkiestry oraz stały gościnny dyrygent Capelli Bydgostiensis i in.), soliści Magdalena Starzec i Eryk Lasota, sekcja chóralna Natalia Chorzalska, Tomasz Chorzalski, Myślenicki Chór „Hura”.

Od godz. 22.30 do północy trwał Wieczór Uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem animowany przez wspólnoty parafialne.

O godz. 24.00. odprawiona została Pasterka Maryjna koncelebrowana przez Księży Rodaków pod przewodnictwem ks. prałata Karola Jarosza. Kazanie wygłosił o. Konrad Cholewa OFM, Kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiego

Sobota 24 sierpnia – kulminacyjny dzień Jubileuszu

Podczas czuwania modlitewnego przed Mszą Świętą od godz. 10.00 na rynku wiceprezes Poczty Polskiej dokonał prezentacji okolicznościowej kartki Poczty Polskiej „50-lecie Koronacji Matki Bożej Myślenickiej”.

O godz. 11.00 Jubileuszowa Msza Święta w Myślenicach na Rynku pod przewodnictwem ks. abpa Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolskiego w Polsce (relacja w 31 numerze GM)

Przed Msza św. poświęcenie figury św. Józefa, wotum wdzięczności Czcicieli Matki Bożej na placu przy kościele

Podczas zakończenia Mszy św. kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. Tomasz Szopa odczytał wydany przez ks. abpa metropolitę Marka Jędraszewskiego, akt kanonicznego ustanowienia Sanktuarium Myślenickiej Pani.

Wieczorem o godz. 17.00 odprawione zostały nieszpory dziękczynne z procesją prowadzone przez ks. inf. Stanisława Olszówkę a o godz. 19.00 na rynku zagrała Góralska Kapela z Raby Wyżnej „Mała Armia Janosika” licząca 120 osób.

Przed nami – niedziela 8 września i odpust parafialny.

Sumę odpustową o godz. 12.30 odprawi ks. inf. Władysław Gasidło

Anna Witalis-Zdrzenicka