Kamera - akcja - walka

Kamera - akcja - walka

Nie ma dobrego filmu akcji bez chociaż jednej sceny walki. Obok pościgów samochodowych, to chyba jeden z najczęściej wykorzystywanych chwytów filmowych, które mają przyciągnąć widza do kin. Pokaz takich pojedynków zobaczyć również publiczność Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie

Skomplikowane układy choreograficzne, to nierzadko efekt wielu miesięcy przygotowań, a same walki sceniczne to już w zasadzie osobna dziedzina filmowa. O tym jak wygląda „na sucho” taki materiał wyjściowy, który potem jest rejestrowany na taśmie filmowej można było się przekonać 7 października w czasie II Przeglądu Walk Scenicznych w WDK w Głogoczowie. Przegląd jest jedną z najciekawszych tego typu imprez w naszym regionie i jedną z nielicznych w Polsce.

Widzowie tegorocznej edycji mieli okazję m.in. zobaczyć epickie starcie z filmu „Rob Roy”, czy też wieloosobowe starcia szermierzy z filmu „Na ostrzu szpady”. A wszystko w wykonaniu aktorów amatorów, rekonstruktorów i pasjonatów białej broni z Polski i ze Słowacji. Niektóre inscenizacje urzekały swoją minimalistyczną formą tak jak „Fechmistrz” Katarzyny Cebuli i Wojciecha Szczygła, a niektóre wręcz porażały swoim teatralnym rozmachem i dbałością o każdy szczegół tak jak „Bardzo pravdiva historia o Janosikowi” Spolocnosti Veselych Sermiarov z Banskej Bystrice, czyli występ gości ze Słowacji.

Ten ostatni oraz „Pan Wołodyjowski” Małopolskiej Zgrai Sarmackiej wzbudził chyba największy aplauz wśród publiczności, której zdanie podzielili również jurorzy przyznając tym spektaklom najważniejsze nagrody. Obok triumfatorów czyli Małopolskiej Zgrai Sarmackiej i wicemistrzów przeglądu Spolocnosti Veselych Sermiarov nagrodzeni zostali również wzmiankowani Katarzyna Cebula i Wojciech Szczygieł ze Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT za „Fechmistrza”, a wyróżnieniea otrzymali Filip i Olaf Galica z Teatru Walki za odtworzenie pojedynku Achillesa z Hektorem z filmu „Troja” a także Szymon Łojak i Katarzyna Macioszek ze Szkoły Szermierki Europejskiej - Wszechnica Szermiercza.

Ten artykuł nie byłby kompletny bez wymienienia spiritus movens całego przedsięwzięcia czyli szalonego Leszka Galicy z Teatru Walki oraz choreografa i mistrza szermierki scenicznej towarzyszącego przeglądowi, a także odbywającym się dzień później warsztatom Mateusza Berkowicza ze Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).