Kapliczka Matki Bożej Śnieżnej „Na Studzience”

Kapliczka Matki Bożej Śnieżnej „Na Studzience”

Kapliczka Matki Bożej Śnieżnej „Na Studzience” jest jedną z popularniejszych kaplic na terenie naszego miasta. Od ponad 100 lat przedstawiana jest na pocztówkach wysyłanych z Myślenic w róże strony świata.

Tym razem publikuję rzadko spotykaną jej wersję z początku XX wieku przedstawiającą zarówno ludzi tu się zatrzymujących na odpoczynek i krótką modlitwę jak i tych spragnionych skosztowania wody źródlanej. Kapliczka „Na Studzience” znajduje się na wschodnim zboczu Plebańskiej Góry około 100 metrów powyżej ulicy Daszyńskiego przy źródle, którego wody niegdyś uznawano za uzdrawiające. Właśnie z tego powodu w XVIII wieku wybudowano w pobliżu źródła kaplicę Matki Bożej Śnieżnej. Pod koniec XIX wieku (1892 r.) woda ze źródła posłużyła pierwszemu miejskiemu wodociągowi. Stąd, drewnianymi rurami wodę doprowadzono do studni „Tereska” w Rynku. Kapliczka Matki Bożej Śnieżnej wzniesiona została w stylu późnobarokowym, natomiast w jej wnętrzu uwagę przykuwają piękne polichromie (malowidła ścienne) przedstawiające przeniesienie w 1866 r. cudownego obrazu Matki Bożej Myślenickiej z domu Zofii i Marcina Grabyszów do kościoła farnego oraz uleczenie w tymże źródle, a także portrety mieszczan i dobrodziejów tej kapliczki. Polichromie wykonane zostały na początku XIX wieku przez Sebastiana Stolarskiego.

 

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.