Kapliczka w miejscu domu Marcina Grabyszy

Kapliczka w miejscu domu Marcina Grabyszy

W latach 80. ubiegłego wieku, w trakcie budowy osiedlowej kotłowni, kapliczka upamiętniająca miejsce położenia domu Marcina Grabyszy na Górnym Przedmieściu została przewrócona przez spychacz ziemny.

Uszkodzeniu uległy wszystkie jej elementy posadowione na dwóch kamiennych fundamentach. Zaniepokojeni tym zdarzeniem mieszkańcy (grupa około 20 osób) wielokrotnie interweniowali m.in. u burmistrza Jerzego Boryczki. Jako burmistrz nie mógł on wówczas udzielić tej grupie społecznej pomocy finansowej, ale bardzo chętnie pomagał im jako prawnik w redagowaniu pism wysyłanych do różnych firm i instytucji. Odtworzenia kapliczki podjęli się mieszkańcy Górnego Przedmieścia. Po dwóch latach starań udało się ją na nowo zrekonstruować.

Poświęcenie nowej kapliczki nastąpiło w 1983 roku, w trakcie obchodów 350. rocznicy powstania myślenickiego Sanktuarium. Od roku 1980 miejscem tym opiekują się myślenickie rodziny Stanisława i Antoniny Czepiel oraz Józefa i Barbary Cyrek z Górnego Przedmieścia.

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.