Karpaty Jurija Kowalczyka

Karpaty Jurija Kowalczyka
Karpaty Jurija Kowalczyka

Chmury i kamienie, mgły i wodospady, porosty rzeźbiące popękanie głazy, konie, chłopska chata, wyblakłe zdjęcia, droga po górski horyzont ze śladami człowieka, ale bez człowieka, rekwizyty świadczące o jego byłej obecności. Gra świateł i nieskończone kombinacje proporcji czerni i bieli – oto Karpaty, w swoim surowym pięknie i poetyckiej zadumie

Galeria w mgFoto w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach gości wystawę wyjątkowych zdjęć Jurija Kowalczyka. Gości powitała dyrektor biblioteki Agnieszka Bylica, a autora przedstawił Stanisław Jawor. O klimacie tej wystawy w rozmowie Jerzy Fedirko podkreślił: - To psychologia twórczości. Karpaty są w niej pretekstem do ukazania przeżyć, pod światem widzianym kryje się to, co niewidzialne, świat wewnętrzny. Autor skupia się na detalu w szerokiej perspektywie pejzażu. Ma rewelacyjną kompozycję obrazów.

Gości bardzo zainteresowała technika wykonania fotografii – opatentowana przez autora emulsjografia. Sam wykonuje emulsję fotograficzną wg opracowanej przez siebie technologii i ręcznie powleka nią czerpany papier. Geneza tego wynalazku – jak wielu innych – ma matkę potrzebę. Nie mógł zdobyć fabrycznej emulsji, więc zaczął sam eksperymentować – cierpliwie, metodą prób i błędów, doszedł do efektu, który pozwolił mu wywoływać fotografie w takiej postaci, która go zadowalała, pozwoliła osiągnąć efekt, na którym mu zależało. Jego fotografia jest daleka od panujących mód i trendów. Czarno-biała, fakturowa technologia zwraca uwagę na inne walory świata, niż pocztówkowe, klarowne pejzaże. Kieruje widza do wnętrza świata, sfery emocji, przemyśleń, autorefleksji.

Wystawa czynna jest w godzinach otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach.

Jurij Kowalczyk (Yuriy Kovalchyk) urodził się we Lwowie. Od 1998 roku należy do Narodowego Związku Artystów Fotografików Ukrainy. Od 2000 roku jest członkiem Rady Artystycznej Lwowskiej Organizacji Narodowej Związku Artystów Fotografików Ukrainy, a od 2006 r. – dyrektorem artystycznym Międzynarodowej Grupy Twórczej Biały Kwadrat. Założy tę grupę, podobnie jak ukraińskie Stowarzyszenie Fotografii Sensytywnej. Jest też członkiem Związku Folklorystów Ukrainy. Zawodowo jest wykładowcą, profesorem dr. hab. matematyki. Ukończył też psychologię i psychoanalitykę. Jurij Kowalczyk brał udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych na Ukrainie i za granicą. W 2008 r. jego wystawa Geometria kobiety gościła w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. W roku 1995 ilustrował książkę Prawa dziecka. W 2008 r. był uczestnikiem ukraińsko-brytyjskiego projektu Insight. Ukraińska czarno-biała fotografia XXI wieku. W ramach projektu wydany został album z fotografiami uczestników. W fotografiach tego autora obecne jest, wyrażone w sposób nieoczywisty, zaprzeczenie wobec współczesnej modnej i popularnej estetyki, obecnej w magazynach ilustrowanych. Jest twórcą fotograficznej techniki emulsjografia. W 2006 roku otrzymał państwowy patent Ukrainy na skład emulsji fotograficznej dla druku projektywnego oraz na metodę jej powlekania. Jego prace znajdują się m. in. w prywatnych zbiorach Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Mołdowy i Ukrainy, a także w zbiorach kilku muzeów i galerii Polski i Ukrainy.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)