Kary dla rozjeżdżających lasy

Region 5 listopada 2019 Wydanie 41/2019
Kary dla rozjeżdżających lasy

Podczas kolejnej akcji policji i straży leśnej „Cross 2019” – przeciw rozjeżdżaniu lasów quadami i crossami – w ciągu tylko jednego dnia (w ostatnią niedzielę października) w lasach gmin Pcim i Tokarnia myśleniccy dzielnicowi, wspólnie z funkcjonariuszami straży leśnej oraz leśniczym zatrzymali kilkanaście osób niszczących lasy.

Ładna pogoda oraz dni wolne od pracy przyciągają do lasów miłośników sportów motocyklowych, zapominających o wszelkich zakazach. Na amatorów ekstremalnej jazdy po lesie czekała niemiła niespodzianka. Kilkunastu otrzymało mandaty karne po 500 zł.

Ograniczenie rozjeżdżania lasów quadami i crossami to priorytetowy plan działań dla dzielnicowego miejscowości Pcim i Krzczonów mł. asp. Tomasza Wajdy, który na co dzień kontroluje miejsca, w których kierowcy quadami i crossami wjeżdżają do lasu. Podobne działania podejmują również inni dzielnicowi, reagując na tego typu wykroczenia od Węglówki po Krzywaczkę. Jak podkreśla dzielnicowy mł. asp. Tomasz Wajda, takie działania służb spotykają się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców oraz turystów spacerujących beskidzkimi szlakami, dlatego zamierza je kontynuować w przyszłości.

Przypominamy!

Zgodnie z treścią art. 161 Kodeksu Wykroczeń: – Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny.

Wspólne działania leśników i mundurowych mają nie tylko zapobiec niszczeniu przyrody i płoszeniu zwierząt, ale także zapewnić poprawę bezpieczeństwa osób przemieszczających się po leśnych szlakach pieszych i rowerowych.

sierż. sztab. Dawid Wietrzyk, oficer prasowy KPP w Myślenicach