Kary za brak OC – ile wynoszą i jak ich uniknąć?

Kary za brak OC – ile wynoszą i jak ich uniknąć?

Jesteś właścicielem pojazdu? Na pewno zależy Ci na tym, żeby samochód był w dobrym stanie i służył długie lata. Dlatego regularnie wykonujesz przeglądy i drobne naprawy. Jednak to nie wszystko. Jako świadomy kierowca musisz zadbać także o wykupienie polisy OC. Za jej brak mogą grozić Ci naprawdę duże konsekwencje. Dowiedz się, jakie kary czekają właścicieli aut z nie aktualnym OC i… jak ich uniknąć!

Obowiązek wykupienia polisy OC jest regulowany przez prawo. Ubezpieczenie zawiera się na wypadek, gdyby kierowca został sprawcą wypadku lub kolizji. W takiej sytuacji to towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca osobom poszkodowanym odszkodowanie za poniesione straty i rekonwalescencję. OC zabezpiecza przede wszystkim kierowcę – sprawcę wypadku. Ale, co w przypadku, kiedy właściciel pojazdu nie ubezpieczył samochodu?

Z czym się wiąże brak aktualnej polisy OC?

Nie zapłaciłeś za ubezpieczenie w terminie? A może kupiłeś samochód lub zrezygnowałeś z poprzedniego ubezpieczyciela i zapomniałeś zawrzeć nową umowę? Niezależnie od powodu, nie ominie Cię kara za brak aktualnego OC. Jeśli nie spowodowałeś w tym okresie żadnej kolizji lub wypadku, czeka Cię tylko (i aż!) uregulowanie należności wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Wysokość kary zależy od wysokości najniższej krajowej wynagrodzenia. Im więcej wynosi podstawowa pensja, tym wyższa kara za brak OC. To jak dużo zapłacisz, zależy także od tego, jak długo trwał okres bez ochrony ubezpieczeniowej oraz od rodzaju pojazdu. Właściciele samochodów osobowych w 2020 roku za zwłokę:

do 3 dni zapłacą 1040 zł, 

od 4 do 14 dni – 2600 zł, 

powyżej 2 tygodni – 5200 zł. 

Z wyższymi karami muszą liczyć się właściciele ciężarówek. W przypadku braku OC powyżej 14 dni są zobowiązani do zapłaty 7800 zł na rzecz UFG. Szczegółowe informacje na temat kar za brak OC znajdziesz na stronie 

https://rankomat.pl/samochod/kary-za-brak-oc. 

Jestem sprawcą wypadku, ale nie mam OC – co dalej?

Nie wykupiłeś polisy OC i spowodowałeś wypadek lub kolizję? Musisz liczyć się z tym, że czeka Cię duży wydatek! Odszkodowanie na rzecz osób poszkodowanych zapłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale nie ominą Cię wydatki. Po dopełnieniu formalności UFG zwróci się do Ciebie po zwrot należności. Kwota może wynosić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Dodatkowo z pewnością otrzymasz mandat za spowodowanie kolizji i będziesz musiał zapłacić karę za brak aktualnego OC. 

 Jak uniknąć kary za brak OC?

Może zdarzyć się tak, że kara za brak aktualnego ubezpieczenia została nałożona niesłusznie. Wtedy masz 30 dni, aby odwołać się do decyzji UFG. W takiej sytuacji należy:

przedstawić dokument potwierdzający, że umowa polisy została zawarta na okres, w którym miało miejsce zdarzenie lub 

udokumentować, że samochód, na który jest zawierane ubezpieczenie, jest wyjęty spod nakazu utrzymania ciągłości polisy, co ma miejsce np. w przypadku aut zabytkowych.

 

 

W wyjątkowych sytuacjach UFG może także anulować, obniżyć lub rozłożyć na raty karę. Do tego potrzebne będą choćby zaświadczenia lekarskie (np. o leczeniu szpitalnym), zaświadczenia inwalidzkie lub o długach, postanowienia sądownicze, a także oświadczenia ośrodka pomocy społecznej. Sprawa może mieć pozytywny finał, jeśli właściciel pojazdu:

ma mniej niż 25 lat i nie ma własnych dochodów,

nie posiada żadnych nieruchomości, które mogłyby pokryć karę,

jest zadłużony w banku lub z tytułu alimentów,

jest bezrobotnym, zarejestrowanym w urzędzie pracy,

jest członkiem rodziny z niskim dochodem. 

Jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie ma obowiązku przychylić się do prośby kierowcy. 

 

Ubezpieczenie OC na każdą kieszeń

Najlepszym sposobem na uniknięcie kary za brak OC jest… wykupienie polisy. Nie obawiaj się wysokich składek, gdyż istnieje wiele sposobów na obniżenie tej kwoty, np. zakup auta z małą pojemnością silnika czy dołączenie do polisy osoby, która ma wysokie zniżki. 

Jeśli chcesz tanio kupić ubezpieczenie, skorzystaj z internetowego kalkulatora ubezpieczeń. Po wprowadzeniu tam wszystkich informacji na temat Ciebie i samochodu, otrzymasz wszystkie dostępne propozycje ubezpieczeń. Dzięki temu, że kupujesz OC z kanapy własnego domu, masz czas na zapoznanie się z wszystkimi warunkami ubezpieczenia. Od Ciebie zależy, który wariant wybierzesz.