Kiedy zaparkujemy pod estakadą?

Kiedy zaparkujemy pod estakadą?
Parking pod estakadą pomieści 84 samochody, a zarówno wjazd jak i wyjazd na jego teren będzie odbywał się bezpośrednio z Zakopianki od strony zachodniej Fot. Piotr Jagniewski

Niebawem ruszy budowa parkingu typu „park&ride” pod estakadą pomiędzy jezdniami Zakopianki przy ul. Słowackiego. Ma pomieścić 84 samochody i rozwiązać problem braku miejsc parkingowych w tej części miasta. W tym tygodniu gmina rozstrzygnie drugi przetarg, a niebawem okaże się czy zaparkujemy pod estakadą jeszcze w tym roku

O pomyśle budowy parkingu pod estakadą pisaliśmy w maju, kiedy na jednej z sesji Rady Miejskiej burmistrz Maciej Ostrowski ogłosił, że będziemy mieć legalny parking typu „park&ride”. Dlaczego legalny? Otóż zarządcą Zakopianki i terenu pod estakadą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i to ona musi wydać zgodę na jakiekolwiek inwestycje w tym miejscu. Gmina Myślenice przesłała do niej propozycję budowy takiego parkingu wzorem innych miast, a GDDKiA zaopiniowała ją pozytywnie.

Gmina jako inwestor zamierza przeznaczyć na ten cel nie więcej niż 412 tys. zł, z czego niespełna 200 tys. zł dołożyło starostwo powiatowe. Pierwszy przetarg nie wyłonił wykonawcy, ponieważ oferta, która uzyskała największą liczbę punktów opiewała na kwotę 579 212 zł a okres gwarancyjny obejmował 84 miesiące. Tańsza złożona przez inną firmę została wyceniona na kwotę 393 374 zł, ale za to okres gwarancyjny wynosił 72 miesiące. Ponieważ na ocenę oferty składa się zarówno cena (w 60%) jak i okres gwarancji (40%) - pierwsza propozycja otrzymała ocenę wyższą o 0,75 punktu i koniecznie było ogłoszenie drugiego przetargu.

Termin składania ofert mija w środę 29 listopada, a więc po wysłaniu tego numeru Gazety do druku. W tym dniu okaże się, czy i jacy wykonawcy złożyli swoje oferty oraz czy spełnili wymagania stawiane przez gminę. - Jeżeli procedura przetargowa będzie przebiegać bez przeszkód, wykonawca złoży odpowiednie dokumenty, a umowę uda się podpisać z początkiem grudnia, wyłoniona w przetargu firma będzie miała 30 dni na realizację zamówienia - wyjaśnia Mieczysław Kęsek, dyrektor UMiG. Jak widać zmiennych jest sporo i dzisiaj ciężko oszacować, czy pod estakadą zaparkujemy jeszcze w tym roku, czy może na początku przyszłego. Jedno jest pewne - ten parking powstanie - podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej zapewniał burmistrz Maciej Ostrowski.

W innych miastach takie parkingi budowanę są najczęściej na obrzeżach, a zasada „parkuj i jedź” polega na zostawianiu samochodów w wyznaczonych miejscach i przesiadaniu się do komunikacji zbiorowej. Tego typu parkingi ulokowane są najczęściej przy dworcach, stacjach kolejowych lub pętlach tramwajowych i autobusowych. Teren pod estakadą w Myślenicach znajduje się w odległości zaledwie 250 metrów od dworca autobusowego. Parking w tym miejscu ma rozwiązać problem z całodniowym pozostawianiem samochodów w rejonie ul. Słonecznej i dochodzących do niej ulic Rzemieślniczej, Okulickiego i Armii Krajowej. Pomieści 84 samochody, a zarówno wjazd jak i wyjazd na jego teren będzie odbywał się bezpośrednio z Zakopianki od strony zachodniej. Na razie gmina nie planuje poboru opłat za pozostawienie samochodów w tym miejscu.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)