Kierowco, sprawdź ile masz punktów

18 maja 2017 Wydanie 17/2017

Suma punktów karnych i data popełnienia wykroczenia to podstawowe dane jakie od kilku dni możemy sprawdzić bez potrzeby udawania się na komendę. Dostępna jest bowiem e-usługa „Sprawdź swoje punkty karne” w ramach systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

Do tej pory kierowca, który chciał sprawdzić liczbę swoich punktów karnych mógł to zrobić tylko w jeden sposób – udając się na komendę policji. Dzisiaj mamy możliwość sprawdzenia punktów karnych drogą elektroniczną bez konieczności wychodzenia z domu. Usługa została uruchomiona przez Ministerstwo Cyfryzacji i jest dostępna na portalu obywatel.gov.pl. Sprawdzić liczbę punktów karnych będzie mógł każdy, ale pod warunkiem posiadania Profilu Zaufanego - czyli podpisu elektronicznego służącego do kontaktów z adminsitracją.

Można je założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości lub „z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości”. Obecnie z takiej opcji przez internet mogą skorzystać klienci kilku banków: PKO BP, Inteligo, ING, Envelo, Millennium Bank. Według informacji resortu cyfryzacji, w najbliższych tygodniach do grona tzw. zewnętrznych dostawców tożsamości dołączą kolejne instytucje.