Kinga Pieterwas najlepsza!

Kinga Pieterwas najlepsza!
Fot. Anna Ostafin

Myśleniczanka Kinga Pieterwas została zwyciężczynią 30. edycji ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie o tematyce olimpijskiej im. Jana Parandowskiego organizowanego przez Polski Komitet Olimpijski. To nie pierwszy sukces uczennicy Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach.

Konkursowe jury (specjaliści z dziedzin sportu, literatury i dziennikarstwa) doceniło pracę Kingi zatytułowaną „O czym szumią stadiony?”. Odniosła się ona w niej do zasady fair play, którą powiązała ze sportowymi doświadczeniami własnymi i swojej rodziny. Nawiązała też do obecnej sytuacji pandemii. - Myślę, że o sukcesie tego opowiadania zadecydował emocjonalny stosunek autorki do opisywanych w tekście kwestii - podkreśla nadzorująca prace nad opowiadaniem Kingi Elżbieta Marcowska, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 3.

 

- Pierwsze miejsce w tak prestiżowym konkursie to dla mnie bardzo duże wyróżnienie - podkreśla laureatka. - Cała nasza rodzina jest z mojej córki bardzo dumna. W sumie do konkursu zgłoszono ponad 190 opowiadań, a do kategorii Kingi (klasy VII - VIII) blisko 100 tekstów - dodaje jej mama Urszula Pieterwas. Wszyscy laureaci, drogą pocztową (ze względu na panującą pandemię koronawirusa), otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki „Gramy o przyszłość”, w których zamieszczone zostały ich prace.

Pod patronatem ministra

Konkurs, przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, pod honorowym patronatem ministra edukacji narodowej, miał na celu zainteresowanie młodzieży zimowymi i letnimi igrzyskami olimpijskimi, poszerzenie ich zainteresowań sportowych oraz propagowanie zasady fair play. Konkursowe opowiadania miały dotyczyć m.in. własnych sportowych doświadczeń, fabularyzacji losów wielkich zwycięzców, zasady fair play i szacunku do innych, radości z wysiłku i zwycięstwa nad własnymi słabościami oraz tradycji sportowych w rodzinie.

Warto wspomnieć o tym, że konkursowe jury wyróżniło nie tylko Kingę, ale też Elżbietę Marcowską nagradzając ją pierwszym miejscem wśród opiekunów literackich laureatów z klas VII - VIII. - Cieszę się, że Kinga odniosła tak duży sukces, a ja mogłam jej w tym pomóc - mówi pani Elżbieta. Co ciekawe, Kinga to nie jedyna uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach, która zapisała się w historii konkursu olimpijskiego. Już wcześniej, podczas poprzednich edycji, uczniowie tej szkoły trafiali do grona jego laureatów.

Sport w rodzinie

Sport to wielka pasja Kingi Pieterwas przekazana jej przez rodzinę. Dziadek dziewczyny był siatkarzem, a mama występowała w polskiej kadrze piłki ręcznej. W myślenickiej „Trójce” nastolatka uczęszcza do klasy VII z poszerzoną ilością zajęć sportowych w specjalności pływanie. - Nasza szkoła jest szkołą sportową. Oprócz krzewienia wartości związanych z patronem placówki Janem Pawłem II dużą wagę przywiązujemy też do rozwoju sportowych zainteresowań uczniów - wyjaśnia Elżbieta Marcowska.

Kinga ma na swoim koncie już wiele sukcesów zarówno literackich, jak i sportowych. Zdobyła pierwsze miejsce w I Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach w obiektywie” oraz w V Powiatowym Konkursie Literackim „Wdzięczni Myślenickiej Pani” w roku jubileuszu 50 - lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Miłość to nie przygoda, ma smak całego człowieka…” zorganizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Biorąc pod uwagę laury sportowe, to Kinga może pochwalić się pierwszym miejscem w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży w sztafetowym pływaniu 6x50 m dziewcząt oraz drugim w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży w pływaniu stylem dowolnym dziewcząt.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).