Kino - fikcja czy prawda o człowieku?

Edukacja 16 stycznia 2018 Wydanie 2/2018
Kino - fikcja czy prawda o człowieku?

Już po raz czternasty Biblioteka Pedagogiczna we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Myślenicach zorganizowała konkurs Wiedzy o Środkach Masowego Przekazu. Adresatami konkursu była jak zawsze młodzież gimnazjalna z terenu powiatu. W tym roku tematem konkursowych zmagań było kino

W etapie wstępnym zadaniem uczestników było przedłożenie organizatorom pracy pisemnej, która była oceniana i punktowana przez jury. Jej temat brzmiał: „Ja i film – pusty kadr czy pasjonująca opowieść - przedstaw własną refleksję na temat jaką rolę w życiu człowieka odgrywa film.”

Kolejny, drugi etap składał się z dwóch części i był przeprowadzony 5 i 12 grudnia w budynku biblioteki. Po części pisemnej (test) jury wyłoniło dziewięć osób, które zakwalifikowały się do części ustnej. W tym etapie uczestnicy losowali zestawy składające się z dwóch pytań, na które udzielali odpowiedzi przed czteroosobową komisją. W skład jury weszli: Emilia Mróz - przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Myślenicach, Tomasz Dziki - pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach, wykładowca na UJ oraz Dorota Kamińska i Krystyna Łętocha - organizatorki konkursu, obie reprezentujące Bibliotekę Pedagogiczną.

Konkurs Wiedzy o Mediach organizowany corocznie przez naszą bibliotekę nie należy do łatwych. Taka opinia panuje zarówno wśród jego uczestników jak i wśród nauczycieli - opiekunów uczniów biorących udział w tych zmaganiach. Poprzeczka ustawiona bywa bardzo wysoko, jak się jednak okazuje nie na tyle wysoko, aby gimnazjaliści nie mogli jej pokonać. W tegorocznej edycji konkursu poziom przygotowania uczestników był bardzo wysoki i wyrównany, a ich wypowiedzi, zarówno ustne jak i pisemne niejednokrotnie zaskakiwały dojrzałością i rozległą wiedzą o filmie.

Środki na zakup nagród przekazało starostwo, a ponadto fundatorami byli również wypożyczalnia płyt dvd „DVD Relax” oraz księgarnia „Pod Arkadami”. Nagrodę -niespodziankę przewidział także patron medialny konkursu - Telewizja Powiatowa Myślenice iTV. Było to zaproszenie laureatki pierwszego miejsca do współpracy przy realizacji programu.

Lista laureatów konkursu: 1m. Nikoletta Jaśkowiec (SP nr 2 w Myślenicach), 2m. Joanna Luberda (SP w Pcimiu) 3m. Szymon Twardosz (SP w Wiśniowej), 4m. Beata Ziembla (SP nr 2 w Myślenicach), 5m. Katarzyna Stalmach (SP w Wiśniowej), 6m. Marzena Zych (SP w Pcimiu), 7m. Małgorzata Mazur, 8m. Martyna Hajduk (obie SP w Wiśniowej), 9m. Katarzyna Schnober (SP w Raciechowicach).

- Wyrażamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas przygotowywania się do konkursu posłuży jego uczestnikom w dalszych etapach kształcenia i pozwoli im odbierać sztukę filmową bardziej świadomie i z większą wrażliwością na zastosowane środki artystycznego wyrazu - podkreślały organizatorki.

Krystyna Łętocha, Dorota Kamińska