Festiwal lata

Kładka spacerowa połączy zamek z zaporą

Kładka spacerowa połączy zamek z zaporą

W Dobczycach powstanie kładka spacerowo-rowerowa, która połączy wzgórze zamkowe z koroną zapory. Będzie kosztować 2 mln zł, a wykonawca zapewnia, że wybuduje ją przed wakacjami przyszłego roku

Kładka połączy dwa najbardziej charakterystyczne widokowo miejsca w Dobczycach; wzgórze zamkowe i koronę zapory. - Połączenie dwóch przestrzeni: średniowiecznego miasta z jego reliktami ze współczesnym obiektem zapory ma wymiar kulturowy, łączy dwie epoki - wyjaśnia burmistrz Paweł Machnicki.

- Podpisanie umowy jest podsumowaniem wielu lat przygotowań i pracy wielu osób i instytucji - podkreślał podczas konferencji prasowej. Wspomniał w pierwszej kolejności śp. Marcina Pawlaka – burmistrza Dobczyc, który był inicjatorem działań.

Kładka będzie składać się z dwóch pomostów pieszego i rowerowego i zostanie wykonana ze stali kortenowej. Całość będzie specjalnie oświetlona lampami typu LED zatopionymi w konstrukcję. Koszt inwestycji to 2 mln zł przy 75% dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Termin realizacji zawarty w umowie przewiduje możliwość oddania kładki do 2020 roku. Wojciech Gaweł z firmy Mostmarpal ocenia, że możliwe jest wcześniejsze zakończenie prac - jak mówi; jeszcze przed wakacjami przyszłego roku. Prace rozpoczną się w okresie jesienno-zimowym w hali produkcyjnej firmy, gdzie powstanie konstrukcja, a pierwsze roboty w terenie, budowa fundamentów rozpoczną się wiosną przyszłego roku.

Budowa kładki to jeden z elementów realizowanych projektów turystycznych w Dobczycach. W ramach Zagospodarowania Otoczenia Zbiornika Dobczyckiego powstają już ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż Raby, korty tenisowe, basen, lodowisko oraz strefa rekreacyjna dla dzieci i młodzieży. W ramach projektów powstanie również parking przy ul. Podgórskiej i ścieżka na południowym zboczu Starego Miasta oraz wzdłuż potoku Węgielnicy.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)