KWW Jarosława Szlachetki

Klasyka na żywo

Klasyka na żywo
Klasyka na żywo

Są takie utwory muzyki klasycznej, których fragmenty niemal każdy potrafi zanucić nawet jeśli nie wie skąd one pochodzą, ale chyba żadne dzieło muzyczne nie jest tak gruntownie znane nawet przeciętnemu odbiorcy jak „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego. Występ Myślenickiej Orkiestry Kameralnej „Concertino” był okazją do tego by się przekonać jak TE dźwięki brzmią w wykonaniu żywej orkiestry

Są takie utwory muzyki klasycznej, których fragmenty niemal każdy potrafi zanucić nawet jeśli nie wie skąd one pochodzą - IX Symfonia czy „Dla Elizy” Beethovena, „Marsz Turecki” Mozarta, „Bolero” Ravela, „Nad pięknym Modrym Dunajem” Johana Straussa, ale chyba żadne dzieło muzyczne nie jest tak gruntownie znane nawet przeciętnemu odbiorcy jak „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego. To chyba jeden z najczęściej odtwarzanych w radio koncertów i klasyk wśród klasyków.

Chociaż koncert w tym przypadku to nazwa nie do końca precyzyjna, bo są to cztery trzyczęściowe koncerty opracowane w formie „szybko – wolno – szybko”. Same „Cztery pory roku” natomiast to muzyczna wersja opowiadania, które zresztą zostało w oryginale dołączone do partytury w 1725 roku w formie czterech sonetów i jest to opowiadanie tak dokładne, że na marginesach partytury wskazywano nawet gdzie następuje skarga pasterza, szczekanie psa, szelest liści, burza albo drzemka podchmielonych wieśniaków.

Co innego jednak to arcydzieło muzycznej ilustracji usłyszeć w radio, a co innego na żywo w takiej scenerii i akustycznym otoczeniu jak Sanktuarium NNMP w Myślenicach. Słowo wstępne w którym przybliżono historię utworu i kompozytora wygłosiła współorganizatorka Anita Małgorzata Werner – dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.
Koncert Myślenickiej Orkiestry Kameralnej „Concertino” pod dyrekcją Michaela Maciaszczyka był okazją do tego by się przekonać jak TE dźwięki brzmią w wykonaniu żywej orkiestry profesjonalnych muzyków i zespołu w którym talent muzyczny dorównuje koncertowemu doświadczeniu jej członków. Aplauz, a w zasadzie kilka aplauzów - bo mimo próśb aby powstrzymać się od oklasków między poszczególnymi częściami, publiczność nie potrafiła powściągnąć swojego entuzjazmu, świadczy o tym jak wysokiej próby był to występ.

Dla słuchacza muzyczna uczta, zaś dla muzyka amatora szansa na to, aby zobaczyć „jak to się gra”, szczególnie jeśli stał na tyle blisko aby zobaczyć te grane w niesamowitych tempach pasaże i obiegniki w wykonaniu dyrygenta i skrzypka solisty jednocześnie Michaela Maciaszczyka. Klasę orkiestry „Concertino” będą zresztą niedługo mogli docenić odbiorcy całego kraju, bo 24 czerwca odbędzie się premiera nowej symfoniczno- jazzowej płyty Włodka Pawlika na której towarzyszy mu właśnie myślenicka orkiestra. Włodek Pawlik to jedyny polski zdobywca Nagrody Grammy w kategorii jazzu. Płyta będzie nosić tytuł „Włodek Pawlik – 4 Works 4 Orchestra”, zaś premierowy koncert odbędzie się 26 czerwca w szczecińskiej Filharmonii.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).