Kobiety dla kobiet

Kobiety dla kobiet
Małgorzata Miszczak

Działają społecznie i często brakuje im wsparcia. Dzięki inicjatywie „Kobiety 100/100” aktywistki mogą liczyć na pomoc. Jeśli realizujesz ciekawe pomysły lub dopiero chciałabyś je wdrożyć nie wahaj się i dołącz do grupy!

Już około 60 pań należy do inicjatywy „Kobiety 100/100”. Prowadzą one działalność społeczną na terenie powiatu myślenickiego.

Inicjatywa „Kobiety 100/100” to nieformalna grupa założona początkiem ubiegłego roku przez Małgorzatę Miszczak, Ewelinę Mielecką - Stankiewicz oraz Paulinę Cygan. Liczy obecnie około 60 pań prowadzących działania społeczne na terenie powiatu myślenickiego. Spotkania grupy odbywają się co dwa miesiące (w trzecie piątki miesiąca nieparzystego w godzinach 17.15 - 20.00) w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.

- Pomysł na inicjatywę „Kobiety 100/100” kiełkował od wielu lat. Na początku 2018 roku stwierdziłyśmy, że warto realizować również swoje pasje pozazawodowe. Interesowałyśmy się rozwojem osobistym, edukacją i życiem w równowadze, chciałyśmy działać z kobietami i na rzecz kobiet. W marcu 2018 roku w myślenickiej „Euforii” zorganizowałyśmy, podejmując współpracę z wieloma osobami, wydarzenie pod nazwą „Ukochoj się” promujące kobiece zdrowie i piękno. Wzięło w nim udział ponad sto pań. Bardzo im się ono spodobało i wyraziły opinię, że chętnie kontynuowałyby takie spotkania - wspomina Małgorzata Miszczak. Wraz z koleżankami postanowiła uzupełnić wiedzę o tym, jak być liderem społecznym i skutecznie działać na rzecz lokalnego środowiska. Ukończyły Szkołę Liderów Biura Inicjatyw Społecznych w Krakowie, w ramach której, w lutym ubiegłego roku, zainaugurowały pierwsze spotkanie „Kobiet 100/100”. Uczestniczyło w nim ponad 20 pań. Składało się z trzech części: inspiracja, edukacja i networking.

- Okazało się, że był to świetny pomysł, spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem pań. Postanowiłyśmy, że będziemy współtworzyć grupę razem, na zasadach demokracji i partycypacji. Ustaliłyśmy daty kolejnych spotkań, regulamin, określiłyśmy wartości i potencjał, na których budujemy grupę, obszary zainteresowań. Inicjatywa stopniowo ewaluowała, kolejne spotkania pokazywały, że razem można więcej i że chcemy więcej, bo pomysły rozkwitały jak przyroda na wiosnę - mówi pani Małgorzata.

Skąd nazwa „Kobiety 100/100”? - Oznacza sto stuprocentowych kobiet - wyjaśnia nasza rozmówczyni i dodaje, że ma nadzieję, iż już niebawem członkiń zgodnie z założeniem będzie sto.

Spotkania i szkolenia

Cele inicjatywy to zintegrowanie kreatywnych kobiet, wspieranie ich społecznych działań oraz inspirowanie do realizowania kolejnych pomysłów podnoszących jakość życia swojego i społeczności lokalnej. Członkinie utworzyły nawet specjalny Budżet Na Start (BNS) gromadzący środki na proponowane przez nie Nowe Inicjatywy Prospołeczne (NIP). Spotkania pań mają pewną strukturę - z jednej strony to wymiana kontaktów i nawiązanie dobrych relacji, z drugiej rozwój i edukacja. Urozmaicają je szkolenia ze specjalistami, głównie lokalnymi. Do tej pory swoją wiedzą dzielili się: właścicielka biznesu społecznego, specjaliści ds. marketingu internetowego i social mediów, pisarka, członkinie stowarzyszeń i inicjatyw oddolnych oraz trener personalny.

Celem spotkań jest również stworzenie przyjaznej przestrzeni do współdziałania. Działaczki nie tylko opowiadają o własnych wyzwaniach, ale podejmują też wspólne aktywności, jak projekt „Kobiety w kręgu kultur” poruszający temat roli kobiet w różnych kulturach realizowany podczas ubiegłorocznych Małopolskich Spotkań z FolkloremW ostatnim czasie, 21 marca, panie miały zorganizować utrzymane w klimacie lat 20. i 30. warsztaty połączone z muzyką na żywo „Idź z życiem w tango” dotyczące tworzenia internetowej marki, budowania własnej autentyczności oraz dbania o urodę. Z racji obecnej sytuacji w kraju wydarzenie odbędzie się jednak w innym terminie.

Wymiana doświadczeń

Do inicjatywy „Kobiety 100/100” należą m.in. Magdalena Ścibor z myślenickiego stowarzyszenia „Dylematy mamy i taty” zajmującego się integracją i edukacją rodzin z małymi dziećmi oraz Barbara Bylica z grupy „Aktywn(i)e dla Górnego” organizującej spotkania społeczne (biesiady, kolędowanie) dla mieszkańców Górnego Przedmieścia w Myślenicach. - Bardzo podoba mi pomysł inicjatywy „Kobiety 100/100”. Dzięki tym spotkaniom mogę poznać inne kobiety udzielające się społecznie, wymieniać z nimi doświadczenia, a także czerpać od nich inspiracje. Każde spotkanie dodaje mi skrzydeł, napędza do działania - mówi Magdalena Ścibor. - Od pań z inicjatywy wiele się uczę. Często reprezentują dziedziny, na których się nie znam. Ja z kolei służę im swoim doświadczeniem - podkreśla Barbara Bylica i dodaje, że spotkania są bardzo twórcze. - Wychodząc z nich czuję się podbudowana, mam głowę pełną pomysłów.

Małgorzata Miszczak do wstąpienia do grupy zachęca wszystkie kobiety, które w przyjaznej atmosferze chcą wspólnie tworzyć lepszy świat, zaczynając zmiany od siebie. Do grupy można dołączyć poprzez Facebooka inicjatywy lub jej założycielek, profil „Tu i Teraz Event Team” lub mailowo - dobrazmiana@gmail.com. Najbliższe cztery spotkania zaplanowane są na 22 maja, 15 lipca, 18 września i 20 listopada.

Jak zauważa pani Małgorzata, w powiecie myślenickim nie ma inicjatyw integrujących kobiety działające na rzecz społeczności lokalnej. - Cieszę się, że grupa „Kobiety 100/100” może być prekursorem tej niszy - podsumowuje nasza rozmówczyni.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).