Kochasz Polskę? Noś biżuterię!

Kochasz Polskę? Noś biżuterię!
Każdy z uczestników warsztatów starał się wykonać jak najpiękniejszą ozdobę, a pomagała im w tym prowadząca Natalia Nowacka Fot. A. Ostafin

Biało-czerwone wisiorki, przypinki i opaski wykonywali uczestnicy warsztatów tworzenia patriotycznej biżuterii, na które z okazji święta niepodległości zaprosił Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.

Patriotyczne warsztaty, z robienia kotylionów, prowadzone były w MOKiS już podczas ubiegłorocznego święta niepodległości. - Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, więc w tym roku postanowiliśmy rozszerzyć je o naukę tworzenia innej patriotycznej biżuterii - mówi prowadząca zajęcia Natalia Nowacka. Warsztaty przeznaczone były dla osób w każdym wieku – dzieci, młodzieży i dorosłych. Do wykonania biżuterii uczestnicy wykorzystywali m.in. organzę, elementy metalowe i drewniane oraz świeczki. – Pod wpływem ciepła organza nabiera kwiatowego kształtu – wyjaśnia pani Natalia.

Dla bliskich i dzieci

W zajęciach uczestniczyły m.in. słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Takie warsztaty to świetny pomysł. Sprawiają nam mnóstwo radości, a poza tym to bardzo ciekawy sposób na świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ozdoby podarujemy swoim bliskim oraz dzieciom biorącym udział w miejskich obchodach tego święta – podkreśla Halina Kaczmarek. – To bardzo twórcze, uspokajające zajęcia. Wykonywanie patriotycznych ozdób sprzyja refleksji na temat losów naszej ojczyzny – dodaje Ewa Sztangret. Podobnie jak obie panie, z zajęć zadowolone są również Halina Cichoń i Kazimiera Piechota.

Najbardziej podobało mi się wykonywanie przypinek z kwiatami z organzy. Są piękne – mówi Halina Cichoń, a Kazimiera Piechota dodaje: – Bardzo lubię artystyczne zajęcia, często biorę w nich udział. Są dla mnie odskocznią od codzienności oraz okazją do spotkań z koleżankami. Cieszę się, że poprzez tworzenie patriotycznych ozdób mogę uczcić tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

Co ważne, słuchaczki uniwersytetu nie tylko wzięły udział w zajęciach, ale też poprowadziły warsztaty z robienia kotylionów.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).