Kolejne medale Mistrzostw Polski dla Kuby

Sport 23 sierpnia 2012 Wydanie 31/2012

Kolejne sukcesy na arenie ogólnopolskiej odniósł młody szachista Jakub Suder - reprezentujący Myślenicki Ludowy Klub Szachowy ARCHON+. Aktualny złoty medalista w szachach klasycznych podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych wywalczył dwa medale: srebrny i brązowy.

Zawody rozgrywane były w dniach 2-5 sierpnia w warszawskiej hali Torwar i zgromadziły ponad 800 najlepszych zawodników z całej Polski. Rozgrywki były prowadzone w 6 grupach wiekowych oddzielnie dla dziewcząt i chłopców.

Impreza składała się z dwóch turniejów. W dniach 2-4 sierpnia prowadzone były rozgrywki w szachach szybkich. Każdy zawodnik miał do rozegrania 11 partii z tempem 15 minut z bonusowymi 10 sekundami za każdy wykonany ruch. Nasz reprezentant zdobywając 8,5 pkt. zajął drugie miejsce wśród 86 zawodników startujących w jego grupie wiekowej . W turnieju zwyciężył Oskar Ogłaza z Opola a trzecie miejsce na podium zdobył Gracjan Grzesik z Koszalina.

Drugi turniej odbył się w dniach 4-5 sierpnia i były to rozgrywki prowadzone w „błyskawicznym tempie”. Każdy zawodnik miał na rozegranie partii 6 minut z bonusem 4 sekundy za ruch. Również w tym turnieju Kuba uzyskał 8,5 pkt. i tym razem dało mu to trzecie miejsce na podium. Tymi występami Jakub zakończył udział w tegorocznych rozgrywkach o Mistrzostwo Polski . W trzech starciach w różnych „stylach” szachowych trzykrotnie stawał na podium, za każdym razem na innym stopniu. Obecnie Kuba przygotowuje się do udziału w Mistrzostwach Świata, które odbędą się w listopadzie w Słowenii.