Kolejny dobry występ myślenickich muszkarzy

Kolejny dobry występ myślenickich muszkarzy
Takie trofea bez wątpienia cieszą Fot. M. Słomka

W 5.7 Pucharze Dunajca im. prof. Bronisława Romaniszyna, najstarszej muchowej imprezie w Polsce, rozegranej w dniach 7–9 czerwca wystartowało 123 seniorów i 15 juniorów.

Zawody te zaliczane do Grand Prix Pucharu Polski, były 3. odsłoną tegoż turnieju, którego organizatorem był Okręg PZW w Nowym Sączu, baza mieściła się w Pensjonacie Jurkowski – Ochotnica Dolna. Rozegrane zostały wg zasad RAPR i ZOWS i składały się z trzech trzygodzinnych tur, 2 tury w sobotę 8 czerwca, 1 tura w niedzielę 9 czerwca. Pogoda w trakcie zmagań iście letnia, z temperaturą w okolicach 30oC, praktycznie bezchmurnym niebem, przepływem w graniach stanów średnich i wysokich – 40m3/s, ze średnią przejrzystością wody. Zaliczanymi do punktacji były wszystkie gatunki pstrąga, lipienie, klenie, świnki i głowacice. Seniorzy łowili na stanowiskach wyznaczonych na rzece Dunajec: Sektor A – od ujścia Krośniczanki w Krościenku do ujścia potoku Ochotnica w Tylmanowej, Sektor B – od ujścia potoku Ochotnica w Tylmanowej do mostu w Kadczy i Sektor C – od ujścia potoku Jaworzynka w Gołkowicach Dolnych do progu w Podegrodziu.

Juniorzy swoje sektory mieli zlokalizowane na Czarnym Dunajcu. Z Koła PZW Myślenice wystartowało 5 zawodników, drużyna WKS Kraków s. Myślenice w składzie: Łukasz Ostafin, Marcin Słomka i Mariusz Szlachetka, indywidualnie Aneta Nalepa oraz w zespole Okręgu PZW Kraków – Grzegorz Skurzyński. W piątkowe popołudnie 7 czerwca po uroczystym otwarciu zawodów rozlosowano komputerowo sektory i stanowiska dla każdego. Mariusz i Aneta – A, B, C, Marcin i Grzesiek – B, C, A, Łukasz – C, A, B. Pierwsza tura, w sobotę 8.06. rozpoczęła się o 9. i trwała do 12., a pierwsze wyniki naszych przedstawiały się następująco: Mariusz 19 ryb – 2m w sektorze „A”, Aneta niestety nie złowiła w A ryby i 41 m, Marcin z 7 rybami w B – 6 m, Grzesiek także w B z 3 rybami na 25 miejscu, Łukasz 7 ryb w C i 20 m. Takie rezultaty dały 2. miejsce w klasyfikacji drużynowej po I turze. Indywidualnie na 5. miejsce Mariusz, 18. – Marcin, 58. – Łukasz, 75. – Grzesiek i na ostatnim 123. miejscu Aneta.

Po krótkiej przerwie i odpoczynku, przyszedł czas na 2. turę, która rozpoczęła się o godzinie 15.30. Była ona troszkę gorsza w wykonaniu naszych zawodników. Mariusz w B – 3 ryby i 16. miejsce, Aneta także B – 1 ryba i 36. miejsce, Marcin w C – 1 ryba i 35. miejsce, Grzesiek także B – 11 ryb i 6. miejsce, Łukasz w A – 9 ryb i 9. miejsce.

To oczywiście przełożyło się na klasyfikację, spadek w drużynówce na 7. m, indywidualnie po 2 z 3 tur: 12, miejsce Mariusz, 33. – Łukasz, 39. – Grzesiek, 60. – Marcin, 120. – Aneta. W ten oto sposób zakończył się pierwszy dzień. W piękny sobotni wieczór długo omawiano popełnione błędy, sposoby i metody łowienia, przeanalizowano miejsca w których nasi będą łowić w niedzielnej turze. Po tym już tylko odpoczynek i relaks. W niedzielny poranek pobudka o 5., śniadanie i wyjazd na stanowiska. Ostatnią odsłonę zawodów sędziowie rozpoczęli o 9. i zakończyli o 12. Po zakończeniu, powrót na bazę i oczekiwanie na wyniki końcowe. Poszło wybornie: Marcin w sektorze A 10 ryb i 12. miejsce, Grzesiek też w A z 21 rybami uplasował się na 2 miejscu, Łukasz w B z 4 rybami na 10., Mariusz w C – 16 ryb i 2 miejsce, a Aneta też C – 2 ryby i 32 miejsce. Wyniki te pozwoliły na awans w klasyfikacji drużynowej na 3. miejsce (WKS Kraków s. Myślenice (Ł. Ostafin, M. Słomka, M. Szlachetka).

Na koniec podsumowanie, łącznie złowiono 2017 ryb, z czego – 1900 pstrągów, 105 kleni, 2 lipienie, 8 świnek i 2 głowacice. Nagrodę za najdłuższą rybę zawodów odebrał Grzegorz Wojtaszek (Okreg PZW Krosno V), za złowienie głowacicy o długości 83,0 cm. Był to więc rekordowy pod względem rybności Puchar Dunaca w całej historii.

 Marcin Słomka