Kolejny partner Myślenic

Miasto 16 kwietnia 2015 Wydanie 14/2015
Kolejny partner Myślenic
Kolejny partner Myślenic, fot. Ryszard Sobkowicz

Myślenice zyskały nowe miasto partnerskie, tym razem z sąsiedniej Słowacji. Uroczyste podpisanie porozumienia z miejscowością Spisska Nova Ves odbyło się 13 kwietnia w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach

W obecności konsula Słowacji w Krakowie Tomasa Kasaj, posłów na Sejm, radnych oraz zaproszonych gości, burmistrzowie obydwu miejscowości podpisali porozumienie, w którym mowa o wzajemnym dzieleniu się doświadczeniami w zakresie administracji, edukacji, kultury, sportu, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, budownictwa, transportu i innych dziedzin życia obu miast.

Ponadto miejscowości dołożą wszelkich starań, aby stale utrzymywać kontakty zarówno pomiędzy osobami reprezentującymi samorządy, organizacje założone przez miasta, a także stowarzyszenia biznesmenów, turystów, artystów i sportowców. Umowa partnerska traktuje również o wspólnych projektach polegających m.in. na wymianie ludności.

- Kolejny partner to nowe możliwości wymiany doświadczeń w wielu dziedzinach, ale także wzajemna promocja obydwu regionów - komentuje burmistrz Maciej Ostrowski. - Liczymy na to, że ze względu na bliską odległość pomiędzy miastami oraz słowiańskie korzenie, nasza współpraca będzie układać się pomyślnie - dodaje.

Obydwa regiony nie tracą okazji by się bliżej poznać. Podczas podpisania umów partnerskich odbyły się projekcje filmów promujących zarówno Słowację i Polskę jak i same miasta. Przybyłych gości przywitały utwory w wykonaniu kwartetu smyczkowego muzyków z Myślenickiej Orkiestry Kameralnej Concertino, natomiast na zakończenie wystąpili „muzykanci” z nowego miasta partnerskiego Spisska Nova Ves.

Przedstawiciele obydwu miast mieli już okazję poznać się oraz wspólnie zwiedzić nowe słowackie miasto w lutym, podczas wizyty studyjnej myśleniczan na zaproszenie tamtejszego burmistrza Jána Volný.

Spisska Nova Ves – miasto powiatowe w zachodniej Słowacji, 430 m n.p.m. w Kotlinie Hornadzkiej i liczy prawie 40 000 mieszkańców. W mieście można zwiedzić zabytkowe kościoły, Ratusz, Redutę, parki miejskie, muzea oraz Zoo. W pobliżu znajduje się znany turystom rejon Słowacki Raj oraz zabytkowy kompleks zamkowy – „Zamek Spiski” - zaliczany do największych tego typu w środkowej Europie