Kolonia maltańska

Edukacja 12 września 2018 Wydanie 32/2018
Kolonia maltańska

Tegoroczna kolonia maltańska to dwa pozytywne tygodnie pełne słońca. Ciepło zapewniała nie tylko słoneczna pogoda, ale również promienie pozytywnej energii wysyłane przez każdego z uczestników. Kolejny raz dzieci gościły w Objeździe, 12 km od Ustki. W tej miejscowości nawiązały się nowe przyjaźnie, a także odnawiały się stare, zeszłoroczne

Uczestnikami kolonii były dzieci w wieku od 7 do 16 lat. Nie jest łatwo wzajemnie współpracować w tak zróżnicowanym przedziale wiekowym, ale udało się. Na pochwałę zasługuje postawa wszystkich obecnych podczas pobytu w Objeździe, brak większych problemów wychowawczych pozwolił spędzić ten czas w pozytywnej atmosferze. Przez dwa tygodnie byli jedną, ponad 70. osobową rodziną.

Kolonia to dla dziecka odpoczynek, dobra zabawa, nauka samodzielności, oderwanie od otaczającej rzeczywistości, ale także spotkanie z drugim człowiekiem, którego niekoniecznie się lubi, ale należy go szanować. Jest to nauka na całe życie. Istotnymi zajęciami podczas kolonii były te, w których uczestnicy mogli się wykazać aktywnością sportową, a także artystyczną, pozwoliło to niektórym otworzyć się na innych, a nawet odkryć swoje talenty. Dzieci miały również okazje poszerzyć swoje horyzonty z dziedziny historii podczas rozmowy z historykiem Marcinem Baranowskim, która odbyła się przy okazji zwiedzania Bunkrów Blüchera w Ustce. Spotkanie to zorganizowane zostało w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Temat 100. odzyskania niepodległości przez Polskę nie zakończył się na dyskusji z historykiem, kontynuowany był podczas „Wieczoru Pieśni Patriotycznej”.

W ramach kolonii dzieci wzięły również czynny udział w zajęciach pierwszej pomocy prowadzonych pod okiem nauczyciela pierwszej pomocy, a także same uczyły kolegów i koleżanki jak postąpić w przypadku zadławienia czy omdlenia. Każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w kolonii i organizowanych zajęciach z pierwszej pomocy, a także nagrodę rzeczową.

Kolonia Maltańska to dla uczestników czas oderwania się od otaczającej rzeczywistości i odpoczynku od codziennych obowiązków, nie tylko szkolnych, ale i domowych. Wyjazd odbył się dzięki wsparciu sponsorów oraz Gminy Myślenice.