Kolumbarium gotowe

Region 29 czerwca 2017 Wydanie 22/2017
Kolumbarium gotowe
Kolumbarium w Dobczycach gotowe

Ukończone zostały roboty modernizacyjne na cmentarzu komunalnym w Dobczycach przy ul. Gancarskiej, gdzie powstało kolumbarium z miejscami na urny. Czy podobne powstanie kiedyś w Myślenicach?

Jeszcze do niedawna kremacja i grzebanie nie ciała a prochów zmarłego było postrzegane jak coś złego, jak moda, która przyszła z innych krajów gdzie kremacja jest bardziej niż u nas rozpowszechniona.  Na szczęście obrzęd pogrzebu związany z kremacją ciała ludzkiego nie jest już niczym niezwykłym, a duchowni mówią wprost, że świat się zmienia i bardzo często dokonuje się kremacji ze względów praktycznych, a nie jako manifestacji niewiary.

Mimo, iż pogrzeby bez wielkich trumien, a z małymi urnami stają się coraz częstsze, to wcześniej przygotowane kolumbarium to u nas jednak wielka rzadkość. Co prawda w gminie Myślenice w ubiegłym roku było kilkanaście pogrzebów z urnami, jednak było one chowane tradycyjnie w ziemi, ale w mniejszych grobowcach. Plany budowy kolumbarium w myślenickim magistracie są przygotowe, będzie ono wybudowane na cmentarzu komunalnym przy ul. Sienkiewicza, ale dopiero podczas jego powiększania o zakupione sąsiednie działki. Kiedy? Nie wcześniej niż za kilka lat - mówią urzędnicy.

Prace modernizacyjne w Dobczycach polegały między innymi na wykonaniu kanalizacji deszczowej wraz z drenażem odwadniającym oraz utwardzeniem alejek i chodników kostką brukową na kamiennej podbudowie. W centralnej części powstało kolumbarium zwieńczonych daszkami żelbetowymi, które posiada 60 nisz obłożonych płytami granitowymi. Wykonano je w formie dwóch łuków rozdzielonych schodami.

Dodatkowo w obrębie cmentarza wykonano okablowanie pod monitoring, nagłośnienie oraz oświetlenie, które zostanie zainstalowanie przed końcem lipca. Odnowiona została również kaplica cmentarna, odmalowana została jej elewacja, dach oraz stolarka okienna i drzwiowa. W najbliższym czasie zamontowane zostaną jeszcze nowe bramy wjazdowe i furtki. Planowane są również prace nad uporządkowaniem zieleni w obrębie cmentarza.
Pusta ściana oporowa jest przygotowana, by w przyszłości zostać powiększoną o kolejne miejsca pochówku.

Piotr Ślusarczyk