Komplet medali sumitów Dalinu

Sport 19 grudnia 2017 Wydanie 45/2017

Komplet medali: złoty, srebrny i brązowy przywieźli sumici Dalinu Myślenice, którzy rywalizowali w Pucharze Polski Młodzików i Kadetów, który odbywał się w Warszawie. W zawodach uczestniczyło 190 zawodników z 21 klubów

Turniej był jednym z etapów kwalifikacji do przyszłorocznych Mistrzostw Europy. Dalin pod opieką Ryszarda Szpakiewicza reprezentowało 7 zawodników: młodzicy - Wojciech Łętocha kat. do 40 kg, Antoni Starzec kat. do 45 kg, Mikołaj Łętocha kat. do 55 kg; kadeci: Krzysztof Szpakiewicz i Adrian Poradzisz kat. do 55 kg oraz Jakub Miska i Jan Mastela w kat. do 75 kg.

W tegorocznym turnieju bardzo dobrze spisali się kadeci zdobywając trzy medale. Złoty medal wywalczył Krzysztof Szpakiewicz. Krzysiek stoczył cztery walki, a w finale pokonał Adriana Poradzisza, który w tym roku po raz pierwszy walczył w grupie kadetów. Brązowy medal wywalczył Jan Mastela - również debiutujący w kadetach. Przegrał jedynie z Mikołajem Mrowińskim z Krotoszyna, a w walce o brązowy medal pokonał Michała Grzempowskiego z Kobylina. Jakub Miska przegrał z późniejszymi medalistami: Michałem Stawarskim z Zamościa i z Mikołajem Wiśniewskim z Krotoszyna zajmując 9 miejsce.

Nie powiodło się tym razem naszym młodzikom. Wojciech Łętocha w pierwszej walce uległ kontuzji i został wycofany z dalszych walk. Również Antoni Starzec - brązowy medalista Pucharu Polski w Kielcach nie miał szansy się wykazać, ponieważ lekarz nie dopuścił go do zawodów. Pecha miał również ubiegłoroczny złoty medalista Mikołaj Łętocha. W eliminacjach wygrał trzy walki, lecz później przegrał powtórzoną walkę z Adamem Gryniewskim z Podlasia Białystok i nie zakwalifikował się do półfinału zajmując piąte miejsce.

Bardzo dobrą postawę zaprezentowali debiutujący w grupie kadetów Adrian Poradzisz i Jan Mastela. Obaj wygrali po trzy walki pokonując również starszych i bardziej doświadczonych zawodników. Jakub Miska tym razem miał bardzo niekorzystne losowanie. Pomimo to, walczył bardzo efektownie, lecz zapomniał, że wykonując rzuty w sumo należy bardzo uważać, ponieważ zawodnik, który pierwszy dotknie podłoża przegrywa walkę. Kuzyni Mikołaj i Wojciech Łętocha walczyli bardzo ambitnie, lecz jeszcze brakuje im doświadczenia w walce z czołowymi polskimi zawodnikami.

W pierwszym dniu zawodów obradował Zarząd Polskiego Związku Sumo, który zatwierdzał Regulamin Sportowo-Organizacyjny oraz kalendarz imprez na przyszły rok. Podczas posiedzenia zarządu m.in. podjęto decyzję o przydzieleniu organizacji przyszłorocznych Mistrzostw Polski Kadetów Myślenicom. Odbędą się one w ostatni weekend września.