Komu jeszcze pomogą?

Ponad 40 tys. zł - tyle udało się zebrać podczas koncertu charytatywnego „Gramy dla trzech smyków”, który odbył się na myślenickim Rynku. Tym razem myśleniczanie zbierali pieniądze dla Kacpra, Kamila i Stasia a odpowiedzialny za całe zamieszanie był Krystian Stopka, który z grupą przyjaciół założył komitet społeczny „Pomoc dla dzieci chorych z regionu Myślenic”.

O początkach działalności komitetu, trudnych spotkaniach z rodzicami chorych dzieci oraz o tym czy, dla kogo i kiedy odbędzie się kolejny koncert charytatywny rozmawia z Anną Ostafin

 

Od jak dawna działa komitet społeczny „Pomoc dla dzieci chorych z regionu Myślenic”?

Komitet założyłem wspólnie z Anią Wierciak i Arturem Góralikiem, a w naszej codziennej pracy pomaga nam także Barbara Gatlik. Męska część komitetu to czynni muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice. Artur gra na trąbce, ja jestem perkusistą, Ania w wolnych chwilach śpiewa, a Basia śpiewa i gra na ukulele.

W styczniu 2017 r. orkiestra chciała zorganizować charytatywny koncert noworoczny. Zaczęliśmy więc szukać dziecka, na którego leczenie moglibyśmy przeznaczyć dochód z koncertu. Na naszym forum zadaliśmy pytanie muzykom czy znają dziecko, które na obecny czas najbardziej potrzebuje pomocy. Wskazali Gabrysia Błachuta z Jasienicy - chłopiec urodził się z połową serca. Koncert się odbył, niestety pomoc przyszła za późno. Chłopca nie ma już z nami. Koncert ten zapoczątkował jednak większe zaangażowanie naszej ekipy w działalność charytatywną. Wcześniej organizowaliśmy głównie zbiórki przykościelne.

Skąd pomysł na taką działalność?

W kwietniu dowiedzieliśmy się, że dwuletni Kacper Chodurek z Jasienicy choruje - ma guza mózgu. Przeszedł ciężką operację, a na jego dalsze leczenie potrzebne jest nawet pół miliona złotych. W maju dotarła do nas informacja o kolejnym potrzebującym pomocy chłopcu, sąsiedzie Kacperka 8-letnim Kamilu Moskalu, który z kolei choruje na nowotwór wątroby. Być może chłopiec będzie wymagał leczenia za granicą, które jest bardzo drogie.

Gdy w czerwcu dowiedzieliśmy się, że w potrzebie jest też 4 - miesięczny Staś Wincenciak z Myślenic chory na neuroblastomę, decyzja została podjęta - trzeba pomóc tym chłopcom, będzie koncert. Choroby nowotworowe coraz częściej dotykają najmłodszych. Leczenie jest u nich bardziej skomplikowane niż u osób dorosłych. Koszty w takiej sytuacji rosną.

Jako komitet mogliście zorganizować zbiórkę?

Nie jesteśmy fundacją, czy stowarzyszeniem, dlatego postanowiliśmy zwrócić się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zgodę na przeprowadzenie zbiórek publicznych. Nasz komitet oficjalnie rozpoczął działalność w lipcu. Do końca roku możemy przeprowadzać kwesty na rzecz właśnie tych trzech chłopców.

Jak przebiegały Wasze spotkania z rodzicami Kacpra, Kamila i Stasia? Byli załamani chorobami dzieci czy pełni nadziei, że będzie lepiej?

Pierwsze spotkania były trudne. Rodzice bardzo przeżywali chorobę swoich pociech. Wiedzieli, że chcą pomóc synom, ale nie mieli na to konkretnego pomysłu. Czasami widać było załamanie, ale gdy zobaczyli, że nie są sami, że mogą liczyć na wsparcie to pojawiła się nadzieja, że nie wszystko stracone. Uwierzyli w to, że ich dzieci mogą być zdrowe. Choroba to nie koniec świata, nie wyrok.

Koncert „Gramy dla trzech smyków” na myślenickim Rynku był dużym wydarzeniem, w jedno popołudnie udało się też zebrać imponującą kwotę.

Tak. Koncert odbył się 25 lipca i zjednoczył mieszkańców naszego miasta. Myśleniczanie pokazali, że jeśli ktoś potrzebuje pomocy, to może na nich liczyć. Zorganizowaliśmy koncert w środę. Mimo, że nie był to weekend to na Rynku pojawiły się tłumy. Według naszych szacunków łącznie w tym wydarzeniu wzięło udział 5 tys. osób. W cztery godziny zebraliśmy ponad 40 tys. zł.

Przygotowaliśmy atrakcje dla osób w każdym wieku, z pewnością dlatego zainteresowanie było tak duże. Przychodziły całe rodziny. Koncert prowadzili aktorka Julia Kamińska oraz znany z radia RMF Maxxx Karol Kania. Natomiast na scenie pojawili się artyści z programów telewizyjnych „The Voice of Poland” i „The Voice Kids”. Wystąpiły też zespoły muzyczne z Krakowa oraz nasza myślenicka orkiestra.

 

Rodzice chorych dzieci z regionu myślenickiego mogą liczyć z naszej strony na konsultacje. Radzimy w jakiej fundacji najlepiej założyć subkonto, jak zorganizować zbiórki przykościelne

Dodatkową atrakcją była cukiernia prowadzona przez Sylwię Bałę z programu „Bake off - ale ciacho!”. Ci, którzy przybyli na myślenicki rynek mogli też skorzystać z pomiarów cukru w organizmie dokonywanych przez dietetyka czy zagrać w siatkówkę plażową. Strażacy z OSP Pcim zorganizowali ściankę wspinaczkową. Sporym zainteresowaniem cieszyły się licytacje m.in. skoku ze spadochronu, wakacji w Toskanii i korków Roberta Lewandowskiego. Dochód z imprezy przekazany został na leczenie Kacpra, Kamila i Stasia.

Impreza miała ciekawą formę. Jak udało się wam przekonać artystów tego pokroju do występu w Myślenicach? Czy to prawda, że zrezygnowali z wynagrodzenia?

Historie naszych smyków sprawiły, że wszystkie gwiazdy, które zaprosiliśmy do współpracy bez wahania się zgodziły, nawet jeśli miały inne plany na ten dzień. Zaprosiliśmy tych, z którymi znaliśmy się już wcześniej, jednak nie ukrywam, że nie spodziewaliśmy się obecności wszystkich artystów. Zrezygnowali oni ze swoich honorariów, a nawet ochoczo zapełniali puszki wolontariuszy. Mogę zdradzić, że naszym gościom bardzo spodobało się w Myślenicach. Zauroczyli się nie tylko miastem, ale przede wszystkim ludźmi i ich postawą. 

Po koncercie zrobiło się głośno o waszym komitecie. Zgłasza się do was więcej potrzebujących rodzin niż wcześniej?

Zdecydowanie! Rodziny kontaktują się z nami, pytają, czy dla ich dzieci też możemy zorganizować koncert.

A możecie?

Rodzice chorych dzieci z regionu myślenickiego mogą liczyć z naszej strony na konsultacje. Radzimy w jakiej fundacji najlepiej założyć subkonto, jak zorganizować zbiórki przykościelne - mogą to dla niektórych być bardzo błahe sprawy, ale w rzeczywistości okazuje się, że te podstawy są kluczem do sukcesu. Podpowiadamy też m.in. gdzie warto zapytać o weryfikację wyników badań.

Nie jesteśmy fundacją. Imprezę dla trzech smyków wsparli nasi partnerzy, bez nich takie przedsięwzięcie nie miałoby szans. Jeśli w przyszłości znajdziemy partnerów chętnych do pomocy przy kolejnym koncercie lub innych charytatywnych pomysłach, to owszem - możemy spróbować. Dochód z nich nie będzie jednak przeznaczony na konkretne dziecko. Przeprowadzimy zbiórkę grupową i po równo podzielimy fundusze. Nie możemy decydować, które dziecko bardziej potrzebuje pomocy.

 

Nie jesteśmy fundacją. Imprezę dla trzech smyków wsparli nasi partnerzy, bez nich takie przedsięwzięcie nie miałoby szans

Potrzeby są duże. W powiecie myślenickim brakuje takich inicjatyw jak wasz komitet?

Czy brakuje? Tego nie wiemy, jednak jesteśmy pewni, że ta pomoc jest coraz częściej potrzebna, a myśleniczanie nie przechodzą obok takich tematów obojętnie. My nie jesteśmy fundacją, ale jako komitet pomagamy tym najmłodszym i na tym się skupiamy.

Spotkaliście się z chłopcami, którym pomogliście?

Osobiście spotkałem się z Kacperkiem. Gdyby nie blizny na głowie po wycięciu guza to nie poznałbym, że chłopczyk choruje. Wyglądał jak zdrowe dziecko. Jest bardzo energiczny, wszędzie go pełno. Choroba nie postępuje, leczenie przebiega prawidłowo, Kacper jest pod czujnym okiem lekarzy. To bardzo cieszy. W takich chwilach widzę jak potrzebne są działania charytatywne naszego komitetu i wszystkich osób, które ochoczo pomagają na co dzień naszym smykom.

Myślenicki koncert charytatywny „Gramy dla Trzech Smyków” odbył się dzięki zaangażowaniu: Miasto i Gmina Myślenice, Powiat Myślenicki, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych - Małopolska Szkoła Gościnności, Firma transportowa Kowal Bus, OSP: OSP Myślenice - Górne Przedmieście, OSP Myślenice Śródmieście KSRG, OSP Droginia, Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimiu, Malta Służba Medyczna oddział Myślenice, Straż Miejska w Myślenicach, Policja Myślenice, Zabdyrsound&light - Sebastian Zabdyr, Arndex - Stanisław Kawa, Sylwia Bała - Co na deser?, Reklamybg Myślenice, Kraft, Firma Transvid - Anna, Artur i Radosław Depta, Foto- video Kadr, Dorota Świerczynska, photograph.pl, Offset Photography, Jakub Stoszek Cinematography, Cukiernia JRD Sawiccy, Husqvarnamoto-mleczek, Lody Mili, Zelvo, Juco Sułkowice, Kebab-Turcja, Kawiarnia Kavka, Restauracja Sova - Myślenice, Familia, ilCamino Restauracja Myślenice, Pan Robert Kostecki, Cukiernia Urbańscy, Restauracja Młynek, Cydron -Restauracja Myślenice, Kawiarnia Paulinka, HollyHarmony, Projekt Zdrowie Myślenice, Fotocolor - Zbigniew Kordula, Spontiusz Myślenice, Szkoła Podstawowa z Brzączowic, Pani KatarzynaGawor, Salon Fryzjerski Glamour z Rzeszotar, Firma Babski Świat, F.H.U. Michał Wierciak, Pani Ewie Hechsman, Bank spółdzielczy w Dobczycach, Lemonade–Kraków, Kwiaciarnia Fantazja z Bieńkowic,

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).