Festiwal lata

Koń przy studni „Tereska” w Rynku

Koń przy studni „Tereska” w Rynku

Rok 1973. Koń przy studni „Tereska” w Rynku myślenickim. Studnię wzniesiono w 1893 roku na miejscu popularnej sadzawki niedługo po uruchomianiu w Myślenicach wodociągów.

Wówczas wodę do niej doprowadzano drewnianymi rurami, aż ze źródła wodnego przy Studzience na Stradomiu. Po drodze istniało kilka punktów czerpalnych wzdłuż ulicy Niepodległości, z których korzystali mieszkańcy. W latach późniejszych drewniane rury zastąpiono metalowymi. Zapewne wielu myśleniczan pamięta przedostatni taki punkt czerpalny o secesyjnym wzorze usytuowany był na wschodniej ścianie, po lewej stronie obok wejścia do budynku Straży Pożarnej w Śródmieściu. Został skradziony. W czasie gdy w Rynku odbywały się jarmarki, studnia „Tereska” stanowiła miejsce pojenia zwierząt, z którymi przybywali tu rolnicy, rzemieślnicy i handlarze. W czasie swego królowania na myślenickim Rynku „Tereska” pełniła głównie funkcję studzienną. Popularna „Tereska” jest jednym z głównych i najbardziej rozpoznawalnych symboli naszego miasta. Tylko ostatnio kolor swój zmieniła. Autor zdjęcia Józef Stanisław Błachut.

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.