Konwent poświęcony bezpieczeństwu

5 lipca 2007 Wydanie 24/2007
Konwent poświęcony bezpieczeństwu
Konwent poświęcony bezpieczeństwu

Kilkunastu przedstawicieli rad powiatów z całej Małopolski przybyło do starostwa myślenickiego 14 czerwca na zaproszenie przewodniczącego Rady Powiatu w Myślenicach Józefa Tomala na Konwent Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski.

Tegoroczne tragiczne wydarzenia w Myślenicach, związane z napadem i brutalnym morderstwem właścicieli kantoru w Myślenicach spowodowały, że na temat drugiego w tym roku Konwentu wybrano stan bezpieczeństwa w naszym powiecie i województwie.

W Konwencie wzięli udział również przedstawiciele Komedy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach, którzy wspólnie z radnymi dyskutowali nad poprawą bezpieczeństwa publicznego w województwie małopolskim.

Nadkomisarz Robert Biela z KWP w Krakowie przedstawił stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w woj. małopolskim w 2006 r. i I kwartale br. Pomimo, że od 2004 r. notujemy spadek zdarzeń przestępczych, to nadal w grupie najczęstszych zdarzeń są: kradzieże, rozboje, włamania i uszkodzenia mienia – powiedział. Zarówno KWP w Krakowie, jak i KPP w Myślenicach realizują rządowy program „Razem bezpieczniej”, którego głównym celem jest tworzenie lokalnych koalicji na rzecz realnego wzrostu bezpieczeństwa lokalnego, poprawa wizerunku policji i innych służb oraz wypełnianie oczekiwań społecznych.

Poprzez zjednoczenie działań w tym zakresie i współpracę policji ze społecznością oraz samorządami możemy wspólnie podejmować zadania na rzecz bezpieczeństwa w naszym powiecie – powiedział komendant powiatowy policji mł. insp. Zbigniew Filiczak, omawiając stan bezpieczeństwa w powiecie myślenickim. Najczęstsze problemy to kradzieże, bójki i pobicia oraz włamania, zwłaszcza do domków letniskowych., a także uszkodzenie i dewastacja mienia. W ostatnich latach wzrasta również liczba zabitych na drogach naszego powiatu, zwłaszcza na drodze E7. Najwięcej wypadów notujemy w gminie: Myślenice, Sułkowice i Lubień – dodał.

Omawiano również działalność prewencyjną KPP w Myślenicach, która z początkiem tego roku otrzymała certyfikat ISO 9001 – 2000 w zakresie systemu zarządzania. Działania prewencyjne prowadzone są przez policję wspólnie z samorządami i innymi podmiotami , realizującymi program „Razem bezpieczniej” . Służą temu np. wspólne nocne patrole myślenickiej straży miejskiej i policji.

Dotychczasowa bardzo dobra współpraca naszego powiatu oraz samorządów gminnych z policją i innymi służbami, pozwala wspólnie podejmować działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w naszym powiecie- zaznaczył starosta Stanisław Chorobik.

Obecny na spotkaniu burmistrz Maciej Ostrowski podkreślił, że w najbliższym czasie zostanie wprowadzony monitoring w najbardziej newralgicznych miejscach w mieście, po to, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców.

Po tym, jak policja odmówiła przyjęcia nagrody za ujęcie sprawców napadu na właścicieli kantoru w Myślenicach, postanowiliśmy zebraną kwotę w wysokości 130 tys. zł przeznaczyć na dofinansowanie zakupu monitoringu – dodał. Zamontowanych zostanie 16 kamer, a monitoring obejmie 12 punktów w mieście. Koszt całości inwestycji to około 450 tys. zł.

W dalszej części spotkania dyskutowano na temat sposobów poprawy poczucia bezpieczeństwa wśród społeczeństwa. Na szereg trudnych pytań starał się odpowiedzieć obecny na konwencie insp. Tadeusz Ciuruś - zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie, który wyraził zadowolenie z dobrej współpracy policji z samorządami lokalnymi. Podkreślił, że tylko wspólnie podejmowane działania na rzecz bezpieczeństwa mieszańców w naszym województwie nadal będą przynosić dobre rezultaty.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że omawiane problemy dotyczące bezpieczeństwa w naszym powiecie wymagają długofalowych działań i myślę, że współdziałanie wielu podmiotów na rzecz bezpieczeństwa połączone z aktywnością obywatelską przynosić będą z roku na rok coraz większe efekty - podkreślił Józef Tomal, zamykając obrady Konwentu.

Zaproszeni na Konwent goście mieli także okazję zapoznać się z najbardziej urokliwymi i ciekawymi miejscami w naszym powiecie. Walory kulturowe, turystyczne i rekreacyjne powiatu przedstawił w prezentacji Andrzej Synowiec z Wydziału Strategii i Promocji starostwa. Uroków naszego powiatu zaproszeni goście mogli również dosłownie „skosztować”, udając się na górę Chełm najdłuższą w Polsce krzesełkową kolejką linową i podziwiając uroki naszej myślenickiej ziemi oraz panoramę Beskidów i Pogórza ze stoku góry.

HKM