Koronawirus - jak zapobiegać zakażeniu?

Koronawirus - jak zapobiegać zakażeniu?
Fot. M. Stoszek

Między innymi o tym mówiła Bogumiła Burda z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Myślenicach podczas spotkania z dyrektorami szkół, przedszkoli i innych gminnych instytucji, które odbyło się w Muzeum Niepodległości.

Spotkanie otworzył burmistrz Jarosław Szlachetka. - Nie ma ono na celu wywołanie paniki, ale przekazanie najważniejszych informacji dotyczących koronawirusa - mówił. Apelował, by dyrektorzy placówek oświatowych udostępnili je uczniom i ich rodzicom.

Bogumiła Burda tłumaczyła zgromadzonym kiedy należy zgłosić się (dyrektor, nauczyciel, uczeń) do oddziału zakaźnego z podejrzeniem koronawirusa i powiadomić o tym stację sanitarno - epidemiologiczną. Podała kryteria kliniczne i epidemiologiczne. Kliniczne to powrót z krajów zagrożonych zakażeniem koronawirusem, a epidemiologiczne to objawy (przynajmniej jeden), takie jak: wyższa temperatura ciała - powyżej 38 stopni Celsjusza, duszność i uporczywy kaszel. Dyrektorzy dowiedzieli się, że jeśli wśród nich, nauczycieli czy uczniów pojawi się ktoś z objawami koronawirusa to mogą, za zgodą inspektora sanitarnego, zamknąć swoją placówkę na jeden dzień w celu dezynfekcji powierzchni dotykowych.

Słuchacze otrzymali od pani Bogumiły instrukcję, jak postępować, by uniknąć zakażenia. Wytyczne to: częste mycie rąk używając mydła i wody, zakrywanie ust i nosa kiedy kaszle się lub kicha oraz zachowanie co najmniej 1 metra odległości od osób kaszlących i kichających.

Po wystąpieniu Bogumiły Burdy, Andrzej Kobiałka z myślenickiej straży miejskiej podsumował ubiegłoroczną kampanię „Stop Hejt”.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).