Akcja

Kradzież motoru podczas trialu

23 września 2010 Wydanie 36/2010
Kradzież motoru podczas trialu
Motor należący do hiszpańskiego sportowca

Dzięki zdecydowanej postawie świadków oraz dobrej pracy policjantów podczas międzynarodowych zawodów zorganizowanych w Myślenicach odzyskano wartościowy motocykl, skradziony na szkodę obywatela Hiszpanii.

[11 września] Około 15 do załogi policyjnego patrolu zgłosił się mieszkaniec okolic Barcelony, który wraz z zespołem sportowym uczestniczył w zawodach Drużynowych Mistrzostw Świata Trial des Nations na górze Chełm (myślenickie Zarabie). Powiadomił, że w pobliżu jednego z odcinków specjalnych pozostawił wart około 40 tys. zł motocykl trialowy Beta EVO 290 TT, a sam odszedł, aby obejrzeć trasę zawodów. Kiedy po chwili wrócił na miejsce jednośladu już tam nie było. Aby wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia policjanci szybko odnaleźli kilka osób, które widziały zajście i były w stanie rozpoznać jego uczestników. Zgodne relacje świadków zdarzenia pomogły policjantom dotrzeć do dwóch krakowian, 51 i 44-latka, z których – jak wynika z ustaleń – jeden uruchomił motocykl, a drugi odjechał na nim do lasu. Mężczyźni zostali zatrzymani do wyjaśnienia w policyjnym areszcie. W chwili ujęcia znajdowali się pod wpływem alkoholu (u obu stwierdzono po około 1,9 promila).

Następnego dnia, w trakcie żmudnej penetracji kompleksu leśnego na górze Chełm, funkcjonariusze dotarli do porzuconego pojazdu. W tym przypadku kluczową była relacja jednego z mieszkańców ul. Górnej, który wybrał się na grzyby i zauważył leżący w leśnych zaroślach motocykl. O znalezisku niezwłocznie zawiadomił dyżurnego KPP w Myślenicach. Jeszcze tego samego dnia jednoślad trafił w ręce prawowitego właściciela. Podejrzewanym o popełnienie przestępstwa  mężczyznom został postawiony zarzut zaboru cudzej rzeczy ruchomej, za co kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. KPP w Myślenicach dziękuje wszystkim, którzy udzielili policji pomocy w ustaleniu sprawców opisywanej kradzieży.