Festiwal lata

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Fot. Ze strony KWP Policji

Niwelowaniem i prewencją zagrożeń, czyli naszym bezpieczeństwem, zajmują się odpowiednie służby – policja, straż miejska, straż pożarna czy służba zdrowia. Nie możemy jednak pozostawać bierni, jeśli chodzi o bezpieczeństwo nas samych i naszych najbliższych. W miarę możliwości powinniśmy wspomagać wspomniane służby, a narzędziem, które nam to umożliwia, jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Mapa ta już od dłuższego czasu funkcjonuje jako platforma wymiany informacji pomiędzy policją a społeczeństwem. W prosty i przystępny sposób każdy z nas może wirtualnie reagować, a przede wszystkim zasygnalizować o zagrożeniu – nie tylko w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli tylko mamy pod ręką przenośne urządzenie, mamy też dostęp do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przebywając na terenie całej Polski, bez fatygowania się do jednostki policji, możemy jednym kliknięciem za pomocą telefonu, tabletu, smartfona powiadomić o niepokojącej sytuacji. Policjanci za każdym razem skrupulatnie zweryfikują taki sygnał i podejmą odpowiednie działania, aby wyeliminować zagrożenie. Należy pamiętać, aby z aplikacji korzystać świadomie, gdyż każdy nasz sygnał zostanie przez policję sprawdzony.

Mapa oczywiście obejmuje swoim zasięgiem również Myślenice. Mieszkańcy zaznaczają na niej miejsca, które w sposób szczególny są niebezpieczne. Najczęściej sygnalizujemy przekraczanie dopuszczalnej prędkości i nieprawidłowe parkowanie. Na „naszej” mapie pojawiły się również zgłoszenia dotyczące niewłaściwej infrastruktury drogowej, złej organizacji ruchu i nieprawidłowego oznakowania drogi. Jak wynika ze zgłoszeń, sporym problemem w naszym mieście, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, staje się spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Nie dotyczy to tylko peryferyjnych części miasta, ale również, a nawet przede wszystkim ścisłego centrum. W ciepłe noce, szczególnie weekendowe, na myślenickim rynku często spożywany jest alkohol, głównie przez młodzież. Towarzyszą temu zazwyczaj awantury i głośna muzyka, słuchana z samochodowych głośników, co jest bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Fakt ten został już niejednokrotnie odnotowany na wspomnianej mapie. Od niedawna mieszkańcy sygnalizują również sprawy dzikich wysypisk śmieci czy poruszania się motocyklami i quadami po terenach leśnych. Również i te informacje weryfikowane są przez dzielnicowych lub policjantów Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to szansa dla nas wszystkich i bardzo dobre narzędzie komunikacji mieszkańców ze służbami dbającymi o nasze bezpieczeństwo.

Najłatwiej do mapy można dotrzeć za pośrednictwem strony http://myslenice.policja.gov.pl/.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu.