KWW M Pszczola

Król miodu

2 października 2008 Wydanie 36/2008
Król miodu
Stanisław Pietrzak podczas Stanisław Pietrzak wraz z córką podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku w K

Stanisław Pietrzak otrzymał wyróżnienie publiczności w plebiscycie na najlepszy miód spadziowy w całej Małopolsce w ramach „Małopolskiego Festiwalu Smaku”, który odbył się w dniach 20-21 września na krakowskim Placu Wolnica

IV Małopolski Festiwal Smaku przyciągnął do Krakowa najlepszych producentów żywności oraz potraw i produktów regionalnych z całego województwa. Festiwal Smaku to największe w Polsce wydarzenie kulinarne, promujące małopolskich producentów żywności, produkty i potrawy lokalne i tradycyjne. Główną jego częścią jest konkurs, w którym jury złożone ze znakomitych szefów kuchni wybiera najlepsze kulinaria z całej Małopolski. Na Placu Wolnica rywalizowali wystawcy-laureaci wyłonieni w konkursach półfinałowych (krakowskim, oświęcimskim, nowosądeckim, podhalańskim oraz tarnowskim). Specjały oceniała także publiczność. Każdy, kto odwiedził kiermasz mógł spróbować prezentowanych wyrobów, a następnie oddać głos w plebiscycie na najsmaczniejsze z nich.

Spośród wszystkich produktów krakowianom najbardziej smakował miód Stanisława Pietrzaka. - W sumie zjedli trzy litry miodu. Każdy podchodził, oglądał, smakował, wypisywał ocenę i wrzucał swój głos do urny. To pouczające doświadczenie, bo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat smaku, koloru i zapachu – o wrażeniach z festiwalu opowiada Stanisław Pietrzak.

Myślenicki miód konkurował m.in. z kapustą charsznicką kwaszoną, podpłomykiem z cebulą, grochówką wojskową, kiełbasą swojską, oscypkiem, kwaśnicą, pierogami z soczewicą, chlebem wiejskim, pasztetem ze strusia, szynką z indyka i trzema innymi pasiekami.

Pasieka „Pszczeli Miód” prowadzona przez Stanisława Pietrzaka jest firmą o bogatej, ponad 100-letniej tradycji. Produkuje kilkanaście gatunków miodów pszczelich, wielokrotnie nagradzanych na targach i wystawach - zarówno w kraju, jak i za granicą. Pasieka jest częstym uczestnikiem konferencji pszczelarskich, dożynek, kiermaszy okolicznościowych, wystaw i giełd agroturystycznych oraz stałym uczestnikiem poznańskich targów „Polagra”. W roku 2006 roku otrzymała wyróżnienie w wojewódzkim konkursie pasiek za wzorowe prowadzenie i urządzenie pracowni pszczelarskiej.

Podstawowymi miodami pozyskiwanymi przez pana Stanisława są miody: mniszkowy, lipowy, wielokwiatowy, lipowo-spadziowy i spadziowy. W ofercie pasieki są również świece wykonywane z naturalnego wosku pszczelego własnej produkcji i według własnych projektów oraz kit pszczeli (propolis).

p.jag