Królewskie rozgrywki z historią w tle

Edukacja 17 kwietnia 2018 Wydanie 14/2018
Królewskie rozgrywki z historią w tle
Fot. Fot. Magda i Gabrysia Święch

Królewskie rozgrywki - czyli spotkania szachowe z historią w tle odbywają się w siedzibie ich współorganizatora - Miejskiej Biblioteki Publicznej. Raz w miesiącu, w soboty młodzi szachiści z Myślenic i okolic spotykają się, by w ciekawy sposób spędzić swój wolny czas

Jeden z wyróżników turnieju stanowi z pewnością jego pierwsza część - każdorazowo rozgrywki poprzedza bowiem mini-wykład historyczny. Podczas dotychczasowych spotkań uczestnicy poznali już genezę oraz dzieje gry, a także postacie najwybitniejszych szachistów, czyli panteon mistrzów świata.

Sam turniej prowadzony jest w dwóch kategoriach wiekowych: dla dzieci urodzonych w 2009r. i młodszych oraz dla dzieci urodzonych w latach 2006-08. W klasyfikacji generalnej, po czterech spotkaniach w grupie młodszej prowadzą: Jakub Żądło (11 pkt.), Laura Labranche (10,5 pkt.), Jacek Hajdas (8,5 pkt.). Wśród starszych do chwili obecnej najlepsi są: Maciej Suder (11,5 pkt.) oraz ex aequo: Maciej Burkowicz, Artur Gorączko i Zofia Suder (9,5 pkt.).

Chociaż spotkania odbywają się cyklicznie, równocześnie każde z nich stanowi pewną odrębną całość. Dlatego też organizatorzy wciąż serdecznie zapraszają wszystkie dzieci, które chciałyby rozpocząć przygodę z szachami, spróbować swoich sił w rywalizacji z rówieśnikami, a przy okazji poznać wiele historycznych ciekawostek.

Jak pisał Benjamin Franklin: szachy to niezwykła rozrywka. Rozwijają wiele umiejętności i cech umysłu, wykorzystywanych nie tylko podczas gry, ale także i w codziennym życiu. Uczą przezorności, ostrożności, rozwagi, dalekosiężnego myślenia. To dlatego szachy przez stulecia uważane były za rozrywkę królów.

Dziś może grać w nią każdy. Choć bez wątpienia im młodszy szachista, tym wpływ gry na jego charakter jest większy. Dlatego pragnąc zaszczepić czy rozwinąć wspomniane wyżej cechy w dzieciach, warto zachęcać je m.in. do gry w szachy. Zwłaszcza, że najmłodsi myśleniczanie mają wyjątkowo dużo możliwości rozwijania tej umiejętności - także poza środowiskiem domowym.