Krystyna Łętocha organizatorka Myślenickiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży

Krystyna Łętocha organizatorka Myślenickiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży
Karolina Mucha i Krystyna Łętocha podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego MUDiM Fot. Krzysztof Szymoniak

– Jak wyglądały przygotowania do utworzenia MUDIM?

– Autorką projektu jest Karolina Mucha – to w jej głowie narodził się ten fantastyczny pomysł, dla którego, jak twierdzi ona sama, inspiracją były jej własne dzieci. My, jako biblioteka, na tym wstępnym etapie nie uczestniczyliśmy w przygotowaniach. Nasza rola zaczęła się, kiedy projekt uzyskał odpowiednią liczbę głosów i mógł być realizowany. Jest to bowiem projekt 3. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Organizację przedsięwzięcia zaproponowano Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, jako jednostce prowadzonej przez samorząd województwa. Dyrektor PBW Anna Piotrowska, w oczywisty sposób zwróciła się do nas, gdyż jesteśmy filią tej instytucji, toteż jesteśmy koordynatorem działań tu, na tym terenie. Odbywa się to jednak przy ścisłym współdziałaniu z naszą macierzystą instytucją, no i oczywiście z autorką projektu – Panią Karoliną.

– Rekrutacja już zamknięta, ile dzieci zgłosiło się na rok akademicki 2019/2020?

– Pierwsza rekrutacja zakończyła się 25 września. Wpłynęło 125 zgłoszeń na uniwersytet. Wszystkie dzieci zostały przyjęte, choć nie wszystkie dostały się na te zajęcia, które były ich pierwszym wyborem. W pewnych bowiem przypadkach mieliśmy więcej chętnych niż miejsc w danej grupie zajęciowej. O przyjęciu decydowała wówczas komisja na podstawie analizy listów motywacyjnych, które pisały dzieci (lub ich rodzice w przypadku tych najmłodszych), a które były wymagane, aby stać się studentem MUDiM. W dalszym ciągu można się jednak zapisać na te zajęcia, na których zostały jeszcze wolne miejsca. Wykaz tych warsztatów jest dostępny na stronie internetowej naszej biblioteki.

– Gdzie będą się odbywały zajęcia i czego będą mogły się nauczyć dzieci ?

– Zajęcia będą się odbywały w różnych miejscach w Myślenicach, w siedzibach bardzo życzliwych nam partnerów oraz u nas w bibliotece. Dzieci będą więc uczestniczyły w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, Muzeum Niepodległości, Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 4, Zespole Szkół Małopolska Szkoła Gościnności, Neo Montessori School oraz w siedzibie Kreatywnej Krainy Rozwoju. Nasi studenci będą się uczyć oczywiście różnych rzeczy, w zależności od tego, na jakie zajęcia się zdecydowali. Wybierać mogli wśród zajęć humanistycznych, matematycznych, przyrodniczych lub artystycznych. W najstarszej grupie są też przewidziane warsztaty językowe, a we wszystkich grupach wiekowych dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach szachowych. Wykładowcami naszego uniwersytetu są prawdziwi pasjonaci, mający pomysły na niebanalne metody prowadzenia zajęć i dający gwarancję ich wysokiego poziomu. Mamy również nadzieję, że młodzi studenci będą nie tylko zdobywać wiedzę, ale też świetnie się przy tym bawić, że nauczą się twórczo i kreatywnie spędzać czas i poczują się zainspirowani do dalszego rozwoju. Jeśli tak się stanie, myślę, że będziemy mogli powiedzieć, że przedsięwzięcie przyniosło zamierzony efekt i zakończyło się sukcesem.

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu