Ksiądz czy ksiądz? W Trzemeśni trwa dyskusja

Region 25 lutego 2020 Wydanie 8/2020
Ksiądz czy ksiądz? W Trzemeśni trwa dyskusja

Podobnie jak w większości miejscowości w naszym kraju, także i w Trzemeśni, w wyniku reformy oświatowej z mapy miejscowości zniknęło gimnazjum i powstała szkoła podstawowa. Jest to rzecz wiadoma i oczywista, niesie jednak za sobą pewne komplikacje.

Szkoła Podstawowa w Trzemeśni nosi imię 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno Desantowej. Nazwa ta pochodzi z poprzedniej epoki, na co zwrócił uwagę Instytut Pamięci Narodowej. Patronem zlikwidowanego gimnazjum był Ksiądz Profesor Józef Tischner. Uznano zatem, że powstała placówka również obierze za patrona księdza Tischnera - profesora, filozofa, myśliciela, ale przede wszystkim człowieka o wielkim sercu i przyjaciela wszystkich. Wojewoda Małopolski, przychylając się między innymi do wniosku Instytutu Pamięci Narodowej, Zarządzeniem Zastępczym Wojewody Małopolskiego z dnia 23.01.2020 r. nadał szkole Podstawowej w Trzemeśni imię Księdza Profesora Józefa Tischnera.

Wybór ten według pomysłodawców byłby naturalną kontynuacją już wcześniej podjętych inicjatyw i działań, związanych z zacnym patronem. Szkoła jest w kontakcie z bratem księdza, Kazimierzem, należy też do szerokiej rodziny szkół Tischnerowskich.

Wydawać by się mogło, że ta decyzja ucieszy wszystkich. Tak jednak nie jest. W miejscowości odezwały się głosy, aby nowopowstającej placówce patronował ksiądz proboszcz Piotr Wykurz: człowiek, określany jako „olbrzym wiary”, a dodatkowo doskonały gospodarz i inicjator wielu działań społecznych na rzecz Trzemeśni. Jego gorliwość i wiara zaowocowały w Trzemeśni licznymi powołaniami kapłańskimi i zakonnymi. Z kolei „świeckie” dokonania proboszcza to między innymi wybudowanie drogi do Myślenic, otwarcie linii PKS, przekazanie działek należących do kościoła pod budowę ośrodka zdrowia, boiska przy szkole, pomoc w budowie nowego budynku szkolnego, założenie kółka rolniczego.

Obaj kandydaci jak najbardziej zacni, zatem którego z nich wybrać?

Wielokrotnie spotykałem się z tym problemem w innych miejscowościach i nie jest on - trzeba przyznać - łatwy. Zwróćmy jednak uwagę, że ksiądz profesor Józef Tischner jest już patronem szkoły, jest osobą znaną dzieciom i młodzieży i wokół jego osoby toczą się od wielu lat różne projekty edukacyjne. Pozostawienie go patronem byłoby zatem naturalną kontynuacją działań edukacyjnych.

Z kolei: ksiądz proboszcz Piotr Wykurz, postać zasłużona i niezwykła, kapłan wielkiej wiary, ale i społecznik inicjator wielu świeckich inicjatyw, służących do dziś Trzemeśni. Trzeba się zastanowić, czy nie korzystniej dla jego pamięci, było by kontynuowanie jego dzieł i zaznaczenie, że liczne inicjatywy, których w Trzemeśni nie brakuje, są kontynuacją i swoistym hołdem dla tego wielkiego człowieka. Księdzu Wykurzowi można poświęcić na przykład co roczną konferencję w szkole, zorganizować dni jego imienia, wszystko po to, by ten niezwykły człowiek dalej był wzorem do działania - szczególnie dla młodych. Pomysłów jest naprawdę mnóstwo. Znając niezwykły zapał i zaangażowanie tak oddanych społeczności lokalnej ludzi, sądzę, że ksiądz proboszcz byłby dumny z takiej formy pamięci o nim, wszak sam za życia był wzorem wiary, pracy i działania.

Rzadko kiedy mieszkańcy małej miejscowości mają taki dylemat, ale to dobrze o nich świadczy, bo potrafią w sposób korzystny wybrać swoich patronów, aby później brać z nich przykład. Pozostaje mieć nadzieję, że dla mieszkańców Trzemeśni obaj księża stanowić będą dalszą inspiracją dla ich działań.

Marek Stoszek