Książka z jajem

Książka z jajem

Na patelni, w garnku, ewentualnie w świątecznym koszyku. Czy tylko tam spotykamy jajka? 

Oczywiście, że nie. Choć pewnie rzadko się nad tym zastanawiamy, jajka zajmują poczesne miejsce - w przyrodzie, sztuce, architekturze, nauce, a nawet w naszym języku. Nie wierzycie? Ja też nie sądziłam, że o jajach można stworzyć wielkoformatową, niemal stustronicową publikację dla dzieci. W dodatku czyniąc ją naprawdę wciągającą i mocno zaskakującą. A Elizie Piotrowskiej się to udało!

Ale zacznijmy ab ovo. Tak jak autorka, która na samym początku przedstawia galerię wybranych ptasich jaj - wyjaśniając zróżnicowanie ich kształtów i kolorów. Potem serwuje całą masę ciekawostek dotyczących także jaj znoszonych przez inne zwierzęta (gady, ryby, owady, a nawet… ssaki), opowiada o ich powstawaniu i budowie. Pisze o wartościach odżywczych jaj (bo to mit, że można zjadać maksymalnie dwa w tygodniu!), prezentuje jajeczne doświadczenia, zabawy oraz praktyczne zastosowanie skorupek (np. do wybielania firanek). A to wszystko nie stanowi nawet połowy publikacji! Bo potem zostajemy zaproszeni do świata sztuki (okazuje się, że jaja są wyjątkowo… inspirujące) oraz nauki (kto zna wzór na obwód jajka?), a nawet w kosmiczną podróż.

Tyle tu zdumiewających wątków i frapujących anegdot, że wcale nie jestem pewna, czy Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych można sklasyfikować jako książkę dla najmłodszych czytelników. Bo jeśli nie sięgną po nią również dorośli, jak będą mogli później z przekonaniem mówić: jeszcze tego nie było, aby jajko kurę uczyło?

Jest taki czas w roku, gdy jajko staje się bardzo ważne i cenne. Niezbędne. Trudno byłoby wyobrazić sobie bez niego Święta Wielkanocne. Na wiele różnych sposobów zdobimy jajka, a rodzinne chwile spędzone na wspólnym tworzeniu pisanek są świetną alternatywą dla szału zakupów czy sprzątania. Podzielcie się z nami owocami swojej pracy. Uwiecznijcie pisanki zanim rozprawicie się z nimi przy wielkanocnym stole. Zdjęcia waszych dzieł możecie wysyłać na adres: konkurs@bibliotekainspiracji.pl (w temacie wpisując „Konkurs z jajem”). Na prace czekamy do 4 kwietnia.