Książki z Treścią i misją

Napiszę szczerze: sugerując się pierwszym wrażeniem, niekoniecznie sięgnęłabym po te książki. To nie mój typ ilustracji. A wiadomo - w przypadku publikacji dla najmłodszych - strona wizualna ma znaczenie ogromne. Ale - na szczęście! - miałam przyjemność poznać autorkę obydwu tytułów. Dlatego jeszcze przed ich lekturą wiedziałam, że to książki z Treścią i misją. I że warto je poznać.

Napisane w prosty sposób, jasno i czytelnie przekazują swoje przesłanie, szerzej przedstawione w dodatku dla rodziców. W obydwu opowieściach między tym, co dobre i złe przebiega gruba granica. Jasno też widać, co jest celem – zarówno małych gąsieniczek, jak i pędzących do morza żółwików. Urzekająca (i jakże znajoma!) jest ich tęsknota za cudowną przemianą oraz zwieńczeniem wędrówki – za końcem, który stanie się początkiem czegoś znacznie większego i piękniejszego. Końcem nadającym sens teraźniejszości.

Co więcej, fakt, że metamorfoza gąsieniczek nie jest zależna od ich „grzeczności” - dodaje nadziei. Podobnie jak odkryta przez żółwika Miko prawda: są przeszkody, których o własnych siłach nigdy nie przeskoczymy.

Ale to wcale nie znaczy, że nie można ich pokonać!

Polecam - dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Oraz ich rodzicom - w trudnych chwilach.

Cała recenzja na: Biblioteka Inspiracji - portal o wyjątkowych książkach dla dzieci 

Karolina Mucha Karolina Mucha Autor artykułu

Z wykształcenia kulturoznawca międzynarodowy i historyk. Od siódmego roku życia miłośniczka literatury, zwłaszcza dziecięcej. Zajmuję się recenzowaniem publikacji dla najmłodszych, organizowaniem konkursów i projektów promujących czytelnictwo w ramach Biblioteki Inspiracji.