Książkowe Emporium

Są takie książki, które pełnią misję zachęcania do czytania nie tylko przez ciekawą treść, ale pokazanie całej tej cudownej otoczki, jaka się z tą czynnością wiąże.

Jedną z nich jest Panna Jones i Książkowe Emporium czyli opowieść o tym jak zwykła, biedna rodzina weszła w posiadanie najbardziej niesamowitej księgarni na świecie. Niestety, szybko okazało się, że niekoniecznie oznacza to uśmiech fortuny.

To lektura przeznaczona dla maniaków czytania i księgarń. (Także tych całkiem już dorosłych). Pokazuje, że książka to nie tylko tekst, ale i zapach, ciężar, wygląd. Że samo obcowanie z nią coś w nas może zmieniać. A miejsca, gdzie tomy kupuje się czy wypożycza, mają w sobie coś magicznego (koncepcja działania księgarni, którą wymyśliła autorka to prawdziwy majstersztyk, ale o tym musicie przeczytać sami).

Autorka nie traktuje literatury dziecięcej jako jakiejś uproszczonej wersji tej dla dorosłych. Na przykład nie unika pokazywania swoich bohaterów jako ludzi skomplikowanych, których nie można zaklasyfikować do szufladki „zły” lub „dobry”.

No i - co dla mnie osobiście jest bardzo ważne - jej opowieści pełne są lekko abstrakcyjnego humoru. Dzieciom zaś powinna spodobać się wartka akcja oraz te momenty, gdy trzeba trzymać kciuki za pannę Jones, by udało jej się udaremnić wielkie oszustwo w świecie bibliofilów.

Cała recenzja na: Biblioteka Inspiracji - portal o wyjątkowych książkach dla dzieci. facebook

 

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.