Kto rozwiąże problem bezrobocia?

5 kwietnia 2007 Wydanie 13/2007
Kto rozwiąże problem bezrobocia?
Kto rozwiąże problem bezrobocia, fot. Piotr Jagniewski

Myślenicka Agencja Rozwoju Gospodarczego łączy siły z Informatycznym Centrum Edukacyjnym, aby ściągnąć do Myślenic grupę ekspertów, która zbada rynek pracy w powiecie. Czy wiedza jaką mają zamiar zdobyć organizatorzy rzeczywiście pomoże skutecznie przeciwdziałać bezrobociu?

Ten problem stał się powodem żywej dyskusji jaka rozgorzała podczas konferencji prasowej dotyczącej projektu „Diagnoza popytu i podaży zasobów pracy w powiecie myślenickim”, która odbyła się w trakcie trwania I Targów Pracy 30 marca. Po tym jak Daniel Piskorski (prezes MARG) oraz Jakub Sosin (kierownik ICE) omówili lokalne uwarunkowania rynku pracy w powiecie i dopuścili do głosu doradcę merytorycznego

ds. badań Grupy 24, a wśród uczestników konferencji pojawiły się pierwsze wątpliwości i masa pytań.

Zastrzeżenia w głównej mierze budziło tempo w jakim przeprowadzony zostanie projekt (jego koniec przewidziany jest na sierpień tego roku), liczba i sposób badania bezrobotnych oraz dobór narzędzi badawczych, które będą powstawać w trakcie trwania projektu. Uczestnicy konferencji pytali: co zatem ostatecznie zostanie zbadane?

Marcin Szafrański z Grupy 24 przekonywał, że takie podejście ma sens, ponieważ badania jakie zostaną przeprowadzone przez specjalistów nie były dotąd stosowane na terenie powiatu myślenickiego i gwarantują nową jakość wiedzy. W pierwszej fazie przygotowawczej zostaną przystosowane narzędzia badawcze, następnie struktura pytań i dopiero po tych działaniach rozpoczną się badania zasadnicze. Tego typu zabiegi mają zapewnić prawdziwość uzyskiwanych informacji.

Kogo będą badać?

W ciągu najbliższych kilku miesięcy zespół badawczy Grupy 24 i jego ankieterzy zrealizują 500 badań ankietowych, 14 zogniskowanych wywiadów grupowych, 40 wywiadów indywidualnych oraz szereg działań dodatkowych, które obejmą pracodawców, pracowników, bezrobotnych oraz zatrudnionych w instytucjach rynku pracy. Dzięki wiedzy uzyskanej w wyniku realizacji projektu będzie można skuteczniej przeciwdziałać powstawaniu bezrobocia, dokładniej określać potrzeby myślenickiego rynku pracy oraz sprawniej reagować na zmieniające się warunki tego rynku. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Rozwój Zasobów Ludzkich 1.1b.

Jak zapowiadają organizatorzy projekt pomoże poznać przyczyny występowania trudności na lokalnym rynku pracy, podjąć kroki przeciwdziałające powstawaniu bezrobocia, umożliwić instytucjom pomocowych (np. Urzędom Pracy) lepsze dopasowanie działań do potrzeb mieszkańców i przede wszystkim pomóc bezrobotnym w zdobyciu poszukiwanych aktualnie umiejętności.

Kim jest Grupa?

Grupa 24 Sp. z o.o. to firma powstała w 2003 r., której głównym profilem działalności są szkolenia, badania, doradztwo oraz zarządzanie projektami współfinansowanymi ze środków Unii Europejskiej. W skład Grupy 24 Sp. z o.o. wchodzi siedemnastoosobowy zespół stałych pracowników oraz ponad czterdziestoosobowy zespół trenerski. Firma jest członkiem wielu prestiżowych organizacji, takich jak np: Polska Izba Firm Szkoleniowych (Członek – założyciel), Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Sądecka Izba Gospodarcza, czy Klub Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Badania przeprowadzone przy pomocy specjalistów z Grupy 24 mogą znacząco przyczynić się do zgłębienia wiedzy i zasad rządzących się myślenickim rynkiem pracy, a dodatkowo stworzą kompletny obraz społeczności lokalnej jaka zamieszkuje nasz powiat.

W związku z tym, że „Gazeta Myślenicka” jako jedyna w powiecie myślenickim objęła ten projekt patronatem medialnym jego wyniki przedstawimy w formie cyklu artykułów, które ukażą się na naszych łamach we wrześniu 2007 roku.

p.jag
fot. Piotr Jagniewski