Kudłacze już po rozbudowie

Region 5 grudnia 2013 Wydanie 44/2013
Kudłacze już po rozbudowie
Kudłacze już po rozbudowie

Dotarły do szczęśliwego finału prace modernizacyjne związane z rozbudową schroniska PTTK Oddział Lubomir na Polanie Kudłacze. Warto podkreślić, że jest to jedyny tego typu obiekt górski w powiecie myślenickim, a jeden z nielicznych w Polsce prowadzony jeszcze przez oddział PTTK, bowiem praktycznie wszystkie są w gestii spółek

Obecnie schronisko diametralnie zmieniło na korzyść swoje oblicze. Zostały wybudowane funkcjonalne, eleganckie łazienki, natryski i toalety dla kobiet i dla mężczyzn. - Na górze w dobudowanym skrzydle znalazło się miejsce na skromne, ale przytulne dwa pokoje. Wreszcie mamy do dyspozycji nowoczesną kotłownię w pomieszczeniu, które również będzie miało przeznaczenie gospodarcze. Została jeszcze przebudowana połowa dachu, z nowym pokryciem i kominy. To także były nieodzowne inwestycje. Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy mogli przyjąć pierwszych turystów. Mamy nadzieję, że z wielką troską i poszanowaniem będą korzystać z nowych łazienek i toalet - mówi Krzysztof Knofliczek, dzierżawca i gospodarz schroniska.

Rozbudowa schroniska była priorytetową i najważniejszą inwestycją, którą podjął się zarząd oddziału, w ogóle od momentu powstania schroniska. Warunkiem było zabezpieczenie i doprowadzenie odpowiedniej ilości wody do obiektu. Stało się do możliwe dzięki wykopaniu studni głębinowej, poprzednie dwie studnie na mniejszych głębokościach nie zabezpieczały odpowiedniej wydajności wody.

- Podniesienie standardu obiektu było niezbędne, aby mogły z niego korzystać zorganizowane grupy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jesteśmy niezmiernie usatysfakcjonowani, że tę inwestycję udało się pomyślnie zakończyć - powiedział prezes PTTK Stanisław Cichoń.

Schronisko na Kudłaczach położone przy czerwonym szlaku z Myślenic w kierunku Łysiny i Lubomira jest bardzo popularnym miejscem, z którego korzystają zarówno turyści indywidualni, miłośnicy rowerowych eskapad, w weekendy całe rodziny. Odbywają się tam liczne, plenerowe imprezy turystyczne, m.in.: otwarcie sezonu górskiego, zloty: im. prof. Henryka Leśniaka, Szlakami Walk Partyzanckich AK, koncerty piosenki turystycznej m.in. Otwarta Scena Piosenki Autorskiej, Zaduszki Muzyczne, slajdowiska, zimaki, spotkania z taternikami, himalaistami, itp. Schronisko tętni swoim życiem, a teraz będzie można organizować przy obiekcie jeszcze szereg innych atrakcji turystycznych.

Inwestycja i modernizacja schroniska nie byłaby możliwa bez wsparcia samorządów lokalnych. W głównej mierze pomocą finansową, osobistym zaangażowaniem służyła Gmina Myślenice i burmistrz Maciej Ostrowski, Powiat Myślenicki i starosta Józef Tomal, Gmina Pcim i wójt Daniel Obajtek, jak również wymienione rady gmin i rada powiatu oraz liczne grono oddanych sponsorów, którzy od lat wspomagają oddział i wszelkie prace związane z remontami przy schronisku. Budowa pochłonęła również gromadzone od lat na ten cel oszczędności Oddziału PTTK Lubomir w Myślenicach.