Kulturalny Festiwal Lata

Kultura 1 sierpnia 2013 Wydanie 27/2013
Kulturalny Festiwal Lata
Kulturalny Festiwal Lata, fot. Maria Kuziela

Kulturalny Festiwal Lata obfitował w różnorodność imprez. Bogaty program rozpoczęła się w Galerii „30 kilometr”, prowadzoną przez Natalię Nowacką - wystawą dzieł Kamili Piazza, absolwentki ASP w Krakowie

Ekspozycja nosiła nazwę „Dziedzictwo” i przedstawiała serię skomplikowanych w odbiorze prac. Były i przedmioty „gotowe”, wyniesione jeszcze z dzieciństwa artystki, jak i zdjęcia. Pojawiły się też rzeźby - dwie zrobiły wstrząsające wrażenie. Autorka stworzyła skręconą figurę, pokrytą ziarnami i niepełną sylwetkę człowieka utworzoną z ziemi. Większość tego dorobku nosiło znamiona aluzji rodzinnych, czasem wykraczał on jednak w interpretacje czysto egzystencjalne. Wystawa została wzbogacona historią rodzinną Kamili Piazza, co miało ułatwić gościom „kontemplowanie” tej niekonwencjonalnej sztuki.

Kolejnym punktem programu prowadzonego przez Myślenickie Towarzystwo Kultury, był koncert kwartetu, wywodzącego się z powyższego środowiska kulturalnego. Grupa muzyków zagrała Piano Qvintet Alfreda Schnittkego. Krótki koncert miał miejsce w przejściu w bramie Kamienicy Obońskich, na myślenickim Rynku.

Następnie w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” odbył się wernisaż Jana Krzyszkowskiego. Obrazy malarza przedstawiały portrety rodzinne, pejzaże i starą architekturę - również tę myślenicką. Widać w nich - typowe dla artysty -zamiłowanie do koloru, harmonię i nostalgię. Wystawa ta była drugą już prezentacją Jana Krzyszkowskiego w „Domu Greckim”. Złożyły się na nią obrazy pochodzące ze zbiorów najbliższej rodziny autora z Myślenic i Krakowa oraz te należące do zbioru myślenickiego muzeum.

W ogrodzie „Domu Greckiego” odbył się koncert Roberta Kasprzyckiego, poety, kompozytora, pieśniarza i byłego mieszkańca Myślenic. Robert zaprezentował widowni m.in. takie piosenki, jak „Dzień, chwila, moment”, „Vis a vis”, „Światopodgląd”.

Maria Kuziela