Łamią stereotypy aż miło

Łamią stereotypy aż miło
Tercet Jarosław Sanowski, Krystyna Szatan i Ryszard Rychlewski w skeczu „U fotografa” Fot. R. Podmokły

W założeniach Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych jest m.in. umożliwienie zaprezentowania osiągnięć osób niepełnosprawnych, włączanie ich do przestrzeni publicznej poprzez twórcze działania, zmiana stereotypów dotyczących oceny przydatności społecznej osób niepełnosprawnych (jako twórców i osób aktywnych w różnych sferach życia, a nie tylko odbiorców pomocy) oraz poznanie nowych instytucji, osób i integracja uczestników przeglądu.

Ile uśmiechów, tyle wzruszeń

Piąta edycja Przeglądu, która odbyła się pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) oraz Środowiskowego Domu Samopomocy „Magiczny Dom” i Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu pokazała, że wszystkie założenia statutowe są wypełniane, a oprócz nich jeszcze wiele innych. Kto bywa na tej imprezie, ten wie, że to przede wszystkim mnóstwo zabawy i nie mniej wrażeń artystycznych.

Oglądając przegląd, człowiek tyle razy się uśmiecha, co i wzrusza. Niezależnie od tego, czy oglądamy kapitalną inscenizację „Rzepki”, „Małego księcia”, czy też niezwykle barwny spektakl o zoo, ani chwili nie wieje ze sceny nudą, a trzeba zaznaczyć, że Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych to impreza trwająca ponad 4 godziny. Nie tylko zresztą na scenie jest ciekawie, bo właściwie każdy występ jest bardzo gorąco odbierany przez publiczność, o której powiedzieć, że jest żywiołowa, to nic nie powiedzieć. W trakcie występów dosyć często dochodzi nawet do swoistej interakcji między aktorami czy piosenkarzami a publicznością, ale nikomu to nie przeszkadza, bo tutaj wszyscy czują się „na miejscu” i potrafią się bawić swoimi rolami.

Nagroda należała się każdemu

Nie lada problem miało jury z wyborem nagrodzonych, bo po prawdzie były to występy tak zróżnicowane i atrakcyjne zarazem, że należałoby chyba każdy oceniać jako osobną kategorię. W tym roku mogliśmy zobaczyć w sali widowiskowej MOKiS uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Myślenic, Harbutowic i Dobczyc, Środowiskowych Domów Samopomocy z Myślenic, Sułkowic i Zegartowic oraz niepełnosprawnych z myślenickich placówek czyli Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice. Jury w składzie którego zasiadali m.in. Piotr Gofroń i Teresa Chłosta, przyznało trzy przewidziane regulaminem wyróżnienia oraz dwa wyróżnienia dodatkowe. Pierwsze miejsce przyznano zespołowi z ŚDS „Magiczny Dom”, wykonującemu piosenkę 2+1 „Windą do nieba”, drugie zespołowi „Promyczki” z OREW-u, zaś trzecie zespołowi reprezentującemu ŚDS Sułkowice za inscenizację „Małego księcia”. Wyróżnienia otrzymali Karol Kołaczyk i Rafał Kapera. Nie można także nie wspomnieć o wywołującym salwy śmiechu skeczu „U fotografa”, zagranym przez członków grupy TereN, czyli niezrównany tercet – Krystyna Szatan, Jarek Sanowski i Rysiek Rychlewski. Nie można również pominąć milczeniem pozakonkursowego występu zespołu Wróblowice, który w sile 2 chłopaków i 2 dziewczyny zaprezentował tak ognisty przegląd najnowszych przebojów soulu, hip hopu i R&B, że sala widowiskowa MOKiS mogła zająć się ogniem. – Gołym okiem widoczny jest ogrom pracy, jaki w przygotowanie programów artystycznych wkładają sami wykonawcy, ale także ich opiekunowie i rodzice. Z roku na rok poziom tych prezentacji jest coraz wyższy – powiedziała po przeglądzie Anna Kapusta, kierująca ŚDS-em „Magiczny Dom” w Myślenicach. Nic dodać, nic ująć.

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).