Lepiej dmuchać na zimne

Lepiej dmuchać na zimne

Krzyczeć. Uciekać, a może próbować walczyć? W przypadku ataku ciężko natychmiast zdecydować. Na szczęście dzięki strażnikom miejskim kobiet mogły nie tylko posłuchać odpowiedzi na te pytania, ale również spróbować swoich sił na macie treningowej i strzelnicy

W Myślenicach odbył się organizowany przez straż miejską kurs samoobrony dla kobiet. Składał się z cyklu trzech trzygodzinnych treningów, które odbywały się soboty w hali sportowej przy ulicy Zdrojowej.

- Inicjatywa prowadzenia takich zajęć to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Wszystko zaczęło się od wprowadzenia akcji bezpieczna studentka, która niedawno została rozszerzona dla innych kobiet z przedziału wiekowego 18-55 - wyjaśnia Tomasz Burkat, komendant straży miejskiej.

Podczas kursu panie mogły nie tylko dowiedzieć się jakie odruchy stosować w przypadku różnego rodzaju ataków i w stosunku do różnych napastników. Otrzymały również informacje jak radzić sobie w takich sytuacjach psychicznie, jak prawidłowo wołać o pomoc, gdzie się kierować w czasie ucieczki. Dodatkowo jedne zajęcia miały miejsce na strzelnicy, gdzie uczestniczki mogły zaznajomić się z bronią.

- Tego typu zajęcia pomagają kobietom przygotować się do konfrontacji z zagrożeniami, które mogą spotkać je właściwie codziennie. Są to na przykład drobne kradzieże, rozbój, napastowanie w komunikacji miejskiej, czy przemoc domowa. Uświadamiają czym może kierować się napastnik i że nie można pod tym słowem widzieć tylko mężczyzny, bowiem kobiety też uciekają się do przemocy - dodaje Tomasz Burkat.

W projekcie „Bezpiecznej kobiety” udało się zaangażować dotychczas blisko 200 osób. Tylko w tegorocznej edycji wzięło udział 47 pań w różnym wieku, które nabyły umiejętności dające im nie tylko poczucie bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia, ale potwierdziły jak silne są kobiety. Panie pomimo mniejszej siły fizycznej i masy mięśniowej doskonale sobie radziły w trakcie wykonywania technik samoobrony nadrabiając szybkością, zwinnością, a przede wszystkim wykorzystując zaskoczenie.

Emilia Ćwierz Emilia Ćwierz Autor artykułu

Uczennica w klasie o profilu humanistycznym. Interesuje ją literatura, historia, kino.