Lord Vader pokonany, Zbawiciel tryumfuje

Lord Vader pokonany, Zbawiciel tryumfuje

„Gwiezdne wojny” były już przerabiane na wiele sposobów choćby w komedii Mela Brooksa „Spaceballs”, a głęboko ukryta w tej kosmicznej sadze symbolika bywała interpretowana na miliony sposobów. 

Na Jasełka „Gwiezdnych wojen” jeszcze chyba nikt nie przerabiał i dlatego widowisko które mogli zobaczyć bywalcy MOKiSu 28 stycznia było czymś wyjątkowym

Herod w charakterystycznej masce Lorda Vadera i jego efektowny pojedynek na świetlne miecze ze Śmiercią, rycerze Jedi jeżdżący na rolkach czy też chór aniołków komentujący całe widowisko na podobieństwo geckiej tragedii to elementy które zapadają w pamięć po obejrzeniu „Gwiezdnych Jasełek”. Biblijna historia Narodzenia Pańskiego była okraszona tańcem i śpiewem co uczyniło z niej właściwie musical w którym obok kolęd wykonanych w tradycyjnej aranżacji nie brakło również wtrętów jazzowych choćby z Louisa Armstronga.

Twórcami tego muzycznego spektaklu są trzy podmioty: Szkoła Tańca LOFTODANCE, dzieci, młodzież, rodzice oraz nauczyciele Rajskiej Szkoły w Krakowie, a także rockowy zespół 4L. Ten ostatni sprawił że ze sceny popłynęła momentami naprawdę mroczna muzyka spod znaku heavy metalu, a co młodsi widzowie zaczęli się tulić w tych chwilach do swoich rodziców. Szkoła Tańca LOFTODANCE nadała „Gwiezdnym Jasełkom” nowoczesnego sznytu prezentując układy taneczne nawiązujące do tańca jazzowego. Rajska Szkoła zaś stanowiła trzon zespołu wykonawczego Jasełek, a młodzi chłopcy i dziewczynki w wieku od kilku do kilkunastu lat sprawiły że ten musical traktujący przecież o rzeczach radosnych ale i bardzo poważnych zarazem oglądało się z uśmiechem na ustach i zauroczeniem skalą talentu młodych ludzi.

„Gwiezdne Jasełka” objechały już kawał Polski i w różnym składzie osobowym i w zmieniającej się scenografii były oglądane przez tłumy widzów. Chcąc znaleźć źródło tego sukcesu nie sposób nie wspomnieć o dwóch ważnych osobach: pierwszym jest Mariusz Jasuwienas odpowiadający za reżyserię spektaklu, choreograf, tancerz, instruktor, finalista I edycji „You Can Dance”, którego spektakl „Shalom” zwyciężył w konkursie i został wybrany na Światowe Dni Młodzieży w Sydney. Obecnie tworzy choreografie które można zobaczyć w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie m. on. „The best of Broadway”. Drugim filarem „Gwiezdnych Jasełek” jest Zuzanna Bukowska – studentka ostatniego roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie Pedagogicznym, zajmująca się obecnie wokalistyką jazzową, a w wolnych chwilach koncertująca z zespołami sceny chrześcijańskiej.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).