Festiwal lata

Łukasz Ostafin - mucha nie siada

Sport 25 lipca 2017 Wydanie 26/2017

Kolejny dobry wynik zanotował Łukasz Ostafin w Grand Prix Pucharu Polski w wędkarstwie muchowym. W zawodach u Puchar Dunajca zajął drugie miejsce

Z udziałem 113 seniorów i 11 juniorów na Dunajcu, Białym Dunajcu oraz Czarnym Dunajcu odbyły się 55 zawody o Puchar Dunajca im. prof. Bronisława Romaniszyna. Organizatorem tej najstarszej muchowej imprezy w kraju był Okręg PZW w Nowym Sączu. Zawody składały się z trzech trzygodzinnych tur, 2 tury w sobotę, jedna w niedzielę. Zaliczanymi do punktacji były wszystkie gatunki pstrąga, lipienie, klenie i głowacice. Koło PZW Myślenice reprezentowała drużyna seniorów w stałym składzie: Łukasz Ostafin, Marcin Słomka i Mariusz Szlachetka. Dodatkowo w barwach WKS Kraków Nowa Huta-Myślenice wystartował Grzegorz Skurzyński.

Każde zawody, także i te, nie były łatwe, trzeba było należycie rozłożyć siły na wszystkie tury, szczególnie ze względu na pogodę i duży przepływ. Wyniki pierwszej tury nie były obiecujące: Marcin z 1 rybą - 31m w sektorze „A”, Grzesiek w tym samym sektorze z 8 rybami na 5 miejscu, Łukasz z 5 rybami - 2 m w sektorze „C”, Mariusz z 3 rybami 31m w sektorze „B”. Te wyniki dały dopiero 24 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Druga odsłona przedstawiła się już znacznie lepiej: Mariusz z 1 rybą w sektorze „C” 12m, Marcin łowiąc 8 ryb w sektorze „B” zajął 3m, Grzesiek także w tym sektorze z 1 rybą - 33m, a Łukasz w sektorze „A” - 4 ryby i 10m. Te wyniki pozwoliły na znaczny awans w klasyfikacji drużynowej aż na 3 miejsce.

Przed trzecią turą nasz zespół przeanalizował sposób łowienia, popełnione błędy, po to by dać z siebie wszystko, zwłaszcza, że była szansa na medal drużynowy. Okazało się, że trzy godziny, to wcale nie tak długo i niestety nie wszyscy połowili: Marcin w sektorze „C” nie złowił wymiarowej ryby i zajął 38m, Grzesiek na „B” z 1 rybą uplasował się na 18m, Łukasz z 11 rybami uplasował się na 5m w sektorze „B”, a Mariusz z 1 rybami zajął 22m w sektorze „A”. Wyniki te niestety spowodowały spadek w klasyfikacji drużynowej na 6 miejsce.

Zawody zwyciężył Andrzej Łukaszczyk (WKS Dunajec s. Zakopane), 2m. Łukasz Ostafin (WKS Kraków s. Myślenice), 3m. Stanisław Grzegorczyk (WKS Dunajec s. Podhale Nowy Targ 17), 42 m. Grzegorz Skurzyński, 57 m. Mariusz Szlachetka, 69 m. Marcin Słomka. Drużynowo zwyciężył WKS Dunajec Zakopane. Podczas zawodów złowiono łącznie 1127 ryb z czego - 1093 pstrągi, 26 kleni i 8 lipieni. Nagrodę za najdłuższą rybę zawodów odebrał Bartosz Rapiej (Traper Rymanów), złowił on pstrąga potokowego o długości 56,0 cm i była to już jego druga w kolejności nagroda za najdłuższą rybę w tegorocznym Grand Prix.