Lwowska Droga Krzyżowa w galerii mgFoto

Lwowska Droga Krzyżowa w galerii mgFoto

Droga Krzyżowa prowadzona ulicami Lwowa w ciągu kilku lat i ludzkie emocje odbijające się na twarzach uczestników tego misterium, są tematem wystawy fotografii Jaroslava Stanchaka z Ukrainy w galerii Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto w ramach V Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem

Wernisaż wystawy „Droga Krzyżowa” Jaroslava Stanchaka odbył się w piątek 13 lipca w galerii mgFoto w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Gości powitała dyrektor biblioteki Agnieszka Kazanecka-Bylica, sylwetkę twórczą autora przedstawił Stanisław Jawor, a reprezentował go Jurij Kowalczyk, który przeczytał tekst przygotowany przez Jaroslava Stanchaka. Sam autor niestety nie zdołał dojechać na wernisaż, ale był na nim niemal obecny dzięki połączeniu internetowemu. (Strefa Schengen to wielkie dobrodziejstwo - skomentował problemy z dojazdem Stanisław Jawor. Ukraina niestety do niej nie należy.)

Prezentowane na wystawie fotografie to kilkuletnie reporterskie rejestracje Drogi Krzyżowej na ulicach Lwowa. W tej procesji pasyjnej z krzyżem uczestniczy ok. 30 tys. wiernych. Prze 14 stacji Męki Pańskiej, modląc się i medytując, starają się zrozumieć tajemnicę ostatniej drogi Zbawiciela. „Każdego roku staram się zgłębić dusze uczestników, zrozumieć, co czują i staram się przekazać ich emocje poprzez fotografię” - napisał autor.

Dzieje tej kolekcji zaczynają się od redakcyjnego zlecenia wykonania fotoreportażu Drogi Krzyżowej. Wielki krzyż, potężne emocje na twarzach, tysiące ludzi garnące się do krzyża. Gdy te fotografie zobaczył kolega Jaroslava, zaczął go zachęcać do kontynuowania tematu. Tak też się stało.. Ze zbioru fotografii wykonywanych przez kolejne lata na wystawę w Myślenicach trafiło 20 prac. Prezentujący je podkreślali m.in. bardzo dobrą kompozycję, technikę ich wykonania i oczywiście to, co najważniejsze - zarejestrowane emocje i refleksje, które te prace wzbudzają w oglądających. Wystawę oglądać można w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w godzinach otwarcia placówki.

Jaroslav Stanchak ze Lwowa jest reporterem, malarzem i fotografem. Ma 41 lat. Fotografią zainteresował się podczas studiów we Lwowskim Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza. Po studiach przez 6 lat mieszkał i pracował na południu Włoch. Po powrocie na Ukrainę został fotoreporterem w holdingu medialnym „Expres”. Fotografował dla takich czasopism, jak „Expres”, „Fakt”, „Spowiedź”, „Historia+”, „Prawda wiejska”, „Biuletyn Emeryta”, „Doradca Kobiet”, „Przepisy Gospodyń”, „Błyskawica” i na stronie internetowej http://expres.ua. Należy do międzynarodowego klubu klub White Square (Biały Kwadrat). Jego prace wystawiane były w galeriach sztuki na Ukrainie, w tym m.in. w Lwowskim Pałacu Sztuki oraz kilkakrotnie we Lwowskiej Galerii Sztuki, Photocenter i Muzeum Etnografii i Sztuki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. W Polsce jego fotografie można było zobaczyć w 2012 r. podczas sesji plenarnej i wystawy Klubu Biały Kwadrat w Pszczynie. Równolegle uprawia malarstwo, a jego obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.

 

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)