Magdalena Starzec

Magdalena Starzec
Fot. archiwalna

Pani Magdaleno, jakimi chórami w Myślenicach obecnie się pani zajmuje?

Od 2008 roku prowadzę chór Laudate Dominum, działający przy parafii Narodzenia NMP. Liczba członków wynosi ok. 40 osób. Zapisać może się każdy, kto lubi śpiewać – mile widziany słuch muzyczny (najchętniej tenor), bez ograniczeń wiekowych. Próby tego chóru prowadzę w każdy czwartek w salce przy ulicy ks. Piotra Skargi o godz. 18. Od 2012 roku prowadzę chór Hura, w którym jest od 15 do 20 osób. O przyjęciu decyduje wynik przesłuchania. Do chóru kwalifikują się osoby pełnoletnie do około 50 lat. Próby odbywają się w poniedziałki w MOKIS o godz. 18. Od 2008 roku zajmuję się również chórem I i II LO o nazwie Cantabile. Liczba członków wynosi tu do 30 osób. Przystąpić może każdy uczeń tychże liceów. Dni prób zdeterminowane są planami zajęć chórzystów.

Za nami piękna uroczystość, Złoty Jubileusz Koronacji Obrazu Pani Myślenickiej, jak długo trwały i jak wyglądały Państwa przygotowania do tej uroczystości, a w szczególności do Oratorium?

Przygotowania do Oratorium trwały około 9 miesięcy (ok. 200 godzin pracy wokalnej + praca organizacyjna) i obejmowały: czytanie głosów, próby sekcyjne, warsztaty chóralne z udziałem najwyższej klasy specjalistów chóralistyki z profesorem Stanisławem Krawczyńskim – rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie na czele, prace nad partiami solowymi, próby z orkiestrą kameralną. Przygotowania do jubileuszowej Mszy św. wypełniały standardowe próby choru parafialnego. Elementami przygotowania do występu było też zaopatrzenie się przez chórzystki w białe stroje oraz zapewnienie sobie odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy w czasie poprzedzającym Jubileusz.

 – Jakie wydarzenie przed państwem, do czego teraz się przygotowujecie?

Po ogromnie wyczerpującym przedsięwzięciu, jakim było wykonanie Oratorium, odpoczywamy. Przed nami odpust parafialny 10 wrzesnia, zaraz później listopadowe uroczystości patriotyczne, w grudniu zwyczajowo kolędowanie i być może koncert w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W maju 2020 planujemy niespodziankę dla mieszkańców, ale jeszcze za wcześnie na zdradzanie szczegółów.

Rozmawiała Maria Gaczyńska