Mała Ziemia Myślenicka ma już 10 lat!

Mała Ziemia Myślenicka ma już 10 lat!
Fot. Anna Ostafin

W miniony weekend „Mała Ziemia Myślenicka” świętowała swój jubileusz. Z okazji 10-lecia istnienia zespołu w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbyły się dwa koncerty podsumowujące jego działalność

Był stres, ale też wielka radość. Przed rozpoczęciem koncertu zobaczyliśmy jak wyglądają przygotowania dzieci na to bardzo ważne dla nich wydarzenie. Wspólnie z rodzicami ubierały się, dobierały dodatki, a dziewczynki malowały czerwoną szminką. Opiekunowie wspierali swoje pociechy i powtarzali: „Wszystko będzie dobrze”. Czuć było wyjątkową, podniosłą atmosferą, którą jednak dzieci przełamywały uśmiechem i żartami.

Specjalnie na tę okazję przygotowały one choreografię związaną ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Nie zabrakło więc ubierania choinki i innych tradycyjnych świątecznych zwyczajów. Dzieci zaprezentowały też m.in. układ w konwencji pasterskiej oraz taniec krakowski z lajkonikiem.

W występy wplatały ludowe zabawy. Natomiast starsze grupy, 10, 11-latków przedstawiły pieśni i tańce opoczyńskie. Koncert uświetnił też występ dorosłej grupy „Ziemi Myślenickiej”. - Chcieliśmy urozmaicić program jubileuszu tak, by publiczność zobaczyła tańce z różnych części Polski - mówił nam przed rozpoczęciem występów Piotr Szewczyk, dyrektor „Małej Ziemi Myślenickiej”, który podczas koncertu przybliżył zgromadzonym historię zespołu.

Od dziecka do nastolatka

Ważnym elementem jubileuszu był występ grupy 15 i 16-latków, którzy są w zespole od momentu jego powstania. Zaśpiewali piosenkę „Na śniegowej górce”. To właśnie ją wykonali 10 lat temu podczas premierowego występu „Małej Ziemi Myślenickiej”. - Do jubileuszu przygotowywaliśmy się od września. Spotykaliśmy się na próbach dwa razy w tygodniu, aby wszystko dobrze opanować. Elementy programu były trudne do zapamiętania, szczególnie dla najmłodszych dzieci, wymagały one wielu ćwiczeń - mówiła Małgorzata Wątor, instruktorka „Małej Ziemi Myślenickiej”.

 autor: Zbigniew Knap

Podczas wydarzenia burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka wręczył dyrektorowi zespołu i jego instruktorom nagrodę w dziedzinie kultury. - Bon ten przeznaczymy na uszycie strojów dla grup dziecięcych - mówił Piotr Szewczyk. Natomiast najmłodsi otrzymali od gospodarza miasta wielki kosz słodkości. Prezent ten wywołał wśród dzieci ogromną radość.

W kolejnym wydaniu:  reportaż o Małej Ziemi Myślenickiej

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).