Małe świątynie w naturalnym pejzażu

Małe świątynie w naturalnym pejzażu
„Dwanaście miesięcy w objęciach figur i kapliczek przydrożnych na ziemi myślenickiej. Tom I&#8

W ubiegłym tygodniu w księgarniach pojawiła się książka autorstwa Stanisława Szczepana Cichonia, który zabiera czytelników w podróż szlakiem przydrożnych kapliczek znajdujących się na ziemi myślenickiej i w jej najbliższych okolicach

„Dwanaście miesięcy w objęciach figur i kapliczek przydrożnych na ziemi myślenickiej. Tom I” to właściwy tytuł opracowania. Myślą przewodnią autora jest przywrócenie dawnej świetności krajobrazowej sztuce sakralnej poprzez jej konserwację, a w konsekwencji utworzenie szlaku kapliczek przydrożnych w regionie myślenickim.

Książka ukazała się z okazji 1050-lecia Chrztu Polski nakładem Księgarni Akademickiej. Na prawie 200 stronach znalazła się historia kilkudziesięciu kapliczek znajdujących się m.in. na terenie Myślenic, Borzęty, Osieczan, Drogini, Zakliczyna i Czechówki. W niektórych przypadkach autor nawiązuje do podobnych rozwiązań zlokalizowanych w Zawadzie, Sieprawiu, Krzyszkowicach, Polance, Bulinie, Bysinie, Brzączowicach, Dobczycach, Mogilanach i w Stróży.

Stanisław Szczepan Cichoń od lat opisuje na naszych łamach cykle chrystologiczne, mariologiczne oraz hagiograficzne. W 68 dotychczasowych artykułach badał genezę popularnych motywów związanych z uroczystościami religijnymi oraz ważnymi wydarzeniami z biografii bohaterów przydrożnych kapliczek. Od lat pozyskuje pieniądze na ich konserwację. Jak przyznaje we wstępie do swojej książki: „Celem publikacji jest opracowanie historii kapliczek oraz ukazanie ich piękna i zachęcenie do pomocy w ich zachowaniu. Musimy dbać o historyczną dokumentację tych obiektów, a szczególnie o ich odrestaurowanie i przywrócenie im dawnej świetności, ponieważ są częścią naszego, a także światowego dziedzictwa kulturowego”.

Z jego inicjatywy Rada Miasta Myślenic przyjęła uchwałę prawa miejscowego, pozwalającą udzielenia dotacji na prace konserwatorskie i roboty budowlane przy pomnikach sztuki sakralnej wpisanych do rejestru zabytków. - Ta publikacja to ważne przedsięwzięcie, bowiem bez poznania przeszłości nie sposób zrozumieć teraźniejszości. Pamięć o tym, co było, jakie było oraz dlaczego takim było, jest tym, czym dla ciała krew - jeśli pamięć usycha, więdnie też świadomość, zwłaszcza ta dotycząca tożsamości - na temat pracy Stanisława Szczepana Cichonia wypowiada się dr hab. Monika Banaś z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkaj się z autorem

„Dwanaście miesięcy w objęciach figur i kapliczek…” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy pragną odkrywać piękno polskiej kultury i regionu w którym żyjemy. Spotkanie z autorem zaplanowano na 6 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach (Mickiewicza 17) o godz. 17:30. To nie tylko okazja do kupna książki, ale także zdobycia autografu oraz rozmowy. Niecierpliwi mogą zaopatrzyć się w książkę w myślenickich księgarniach, bowiem trafiła do nich w ubiegłym tygodniu. Jej cena to 38 złotych.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)