Małopolska idzie na wojnę z rakiem

Małopolska idzie na wojnę z rakiem
Małopolska idzie na wojnę z rakiem

 

Placówki z Małopolski - w tym również jedna z Myślenic - otrzymały ponad 20 mln złotych na profilaktykę nowotworów jelita grubego. Z bezpłatnej kolonoskopi pozwalającej na wczesne wykrycie zmian w jelicie grubym będzie mogło skorzystać tysiące pacjentów

Bezpłatnie badanie do końca 2018 roku wykonywać będzie kilkanaście przychodni i szpitali w Krakowie, Tarnowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej i Tuchowie. Od Ministerstwa Zdrowia małopolskie lecznice otrzymały na ten cel łącznie ponad 20 mln zł.

Badania skierowane są do osób w przedziale wiekowym 55-64 lata, które nie zauważyły jeszcze u siebie niepokojących objawów świadczących o schorzeniach jelita. Specjalne imienne zaproszenia do udziału w programie powinni oni znaleźć w swoich skrzynkach pocztowych. Resort zdrowia chce, by w ciągu najbliższej dekady listowna zachęta dotarła do wszystkich Polaków, którzy ze względu na wiek należą do grupy szczególnego ryzyka.

Za darmo diagnostyka zostanie wykonana u osób które w ciągu ostatnich 10 lat nie były poddawane tego rodzaju badaniu, mieszczą się w przedziale wiekowym 50-65 lat albo przekroczyły dopiero 40. rok życia, ale ich najbliżsi krewni chorowali na raka jelita. Badanie w Myślenicach wykonywane jest w Pracowni Endoskopii NZOZ Certus - Certus Sp. z o.o przy ul. Drogowców 5. Tam też można otrzymać szczegółowe informacje na temat programu.

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14.000 nowych przypadków. Rak rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Realizowane w całym kraju badania, to część Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Pełna lista małopolskich placówek, które prowadzą rejestrację na bezpłatną kolonoskopię, dostępna jest na stronie internetowej pod adresem pbp.org.pl

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)