Małopolska pełna muzycznych talentów

Małopolska pełna muzycznych talentów

Styczeń to miesiąc w którego muzycznej ofercie dominują koncerty zwane noworocznymi i taki był również tytuł imprezy którą II edycję zorganizowało Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska”

W koncercie, który odbył się w sali Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu wystąpili najzdolniejsi uczniowie i absolwenci szkół muzycznych województwa małopolskiego. Swoje umiejętności zaprezentowali młodzi muzycy ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Świątnikach Górnych, SM I stopnia im. O. Kolberga w Czasławiu, Społeczno-Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Tymbarku, Szkoła Muzyczna I stopnia im. Majora Hieronima Henryka Baranowskiego przy SOSW dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Krakowie, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. F. Chopina w Krakowie, Szkoła Muzyczna I stopnia im. L. Różyckiego w Myślenicach, Szkoła Muzyczna I stopnia w Wieliczce oraz Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Gdowie.

Repertuar obejmował najprzeróżniejszą stylistykę, bo od awangardowej humoreski Leroya Andersona „Typewriter”, gdzie partia solowa wykonywana jest na maszynie do pisania poprzez gitarowego „Trzmiela” Emilio Pujola aż po chóralne i bardzo oryginalnie zharmonizowane kolędy „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”, czy temat filmowy z „Piratów z Karaibów” wykonywane przez połączone siły szkół muzycznych w Wieliczce i Gdowie.

Wśród niezwykle utalentowanej młodzieży z naszego województwa z bardzo dobrej strony pokazali się przedstawiciele myślenickiej szkoły muzycznej byli i aktualni. Zespół wokalny „Cantata” pod dyrekcją Moniki Szymskiej, Weronika Nowak z klasy saksofonu Jacka Poręby, Dawid Balinka z klasy akordeonu Aurelii Bogackiej-Prokockiej i reprezentująca obecnie POSM II stopnia i. F. Chopina w Krakowie gitarzystka Marta Papierz wykonująca wzmiankowanego „Trzmiela” oraz Michał Basista grający na fortepianie niezwykle trudną technicznie Fantazję F. Chopina – Impromptu cis-mol WN 46. Na szczególne wyróżnienie zasługuje również Septet „SFORZATO” z Tymbarku bardzo ekspresyjnie grający zespół smyczkowy czy też trio akordeonowe z Czasławia.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).