Festiwal lata

Małopolska stolicą zimy

Sport 13 marca 2019 Wydanie 10/2019
Karolina Kaleta - srebna medalistka na 7,5 km

Przez ponad miesiąc na trasach i w halach małopolskich odbywały się finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych. Wśród medalistów znaleźli się też zawodnicy z naszej gminy i powiatu

Małopolska zdominowała zawody, wygrywając w większości konkurencji. Reprezentanci naszego województwa zdobyli 50 złotych, 45 srebrnych i 32 brązowe medale. Reprezentanci województwa śląskiego zajęli drugą pozycję. Najlepszym klubem został ŁKS Juvenia Białystok, 30. pozycję zajął KKN Siepraw-Ski, a 45. LKS Markam Wiśniowa Osieczany.

W slalomie gigancie srebrny medal wywalczył Norbert Wróbel z KKN Siepraw-Ski. Pozostali jego koledzy zajmowali punktowane miejsca, co przełożyło się na piąte miejsce ekipy z Sieprawia w klasyfikacji klubowej w narciarstwie alpejskim.

W biegach klasycznych, w sprincie juniorek na 1200 metrów Iwona Piekarz z Osieczan zajęła piąte miejsce, była czwarta w biegu łączonym, piąta w biegu na 5000 metrów i druga w sprincie. Srebrny krążek wywalczyła Karolina Kaleta w biegu na 7500 metrów, a w sprincie drużynowym z Małgorzatą Bajer uplasowała się na czwartej pozycji. W klasyfikacji drużynowej w narciarstwie klasycznym (biegi) LKS Markam Wiśniowa Osieczany zajął siódmą pozycję.

OOM została zorganizowana przez Województwo Małopolskie wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Podczas tych zawodów zachowany jest olimpijski porządek, młodzież uczona jest wartości towarzyszących tej imprezie, słowem jest przygotowywana do kolejnego sportowego kroku w karierze, jakim są Igrzyska Olimpijskie. I nie sa to słowa na wyrost. To właśnie w OOM zaczynali swoje kariery m.in. Sylwia Jaśkowiec, Justyna Kowalczyk, Adam Małysz czy Kamil Stoch. Pamiętam też, jak Zbigniew Bródka zaskakiwał wszystkich, gdy mając 15 lat osiągał wyniki na światowym poziomie w swoim roczniku, co po latach zaowocowało olimpijskim złotem.