Marcin Sturgulewski podbił Europę!

Marcin Sturgulewski podbił Europę!

Podczas odbywających się w bułgarskiej Warnie 32. Mistrzostw Europy Seniorów Karate Kyokushin - największej na świecie organizacji IKO, karateka z Myślenic, aż dwukrotnie stanął ma podium, zdobywając brąz indywidualnie i złoto w drużynie

W tym prestiżowym turnieju wzięło udział 630 zawodników z 26 państw, a wśród nich - reprezentant Polski i Myślenickiej Akademii Karate „Byakko” - Marcin Sturgulewski. Pierwszego dnia rywalizowali juniorzy oraz weterani, drugi dzień mistrzostw zarezerwowany był dla seniorów, którzy walczyli o medale w 3 konkurencjach: kata, team kata oraz kumite.

Kategoria kata rozgrywana jest w dwóch rundach. Runda eliminacyjna wyłoniła czterech finalistów. Marcin awansował do kolejnego etapu na 2 miejscu, a w finale ustąpił miejsca koledze z reprezentacji i ostatecznie zdobył brązowy medal. Polaków wyprzedził jedynie Rosjanin Denis Kukharev - obecny mistrz świata w tej konkurencji.

Kategorię team kata bezsprzecznie wygrała reprezentacja Polski, składająca się z 3 zawodników, w tym z myśleniczanina. Konkurencja polega na synchronicznym wykonaniu układu kata oraz przedstawieniu interpretacji użytych technik podczas realnej walki. Na podium znalazł się również team rosyjski oraz węgierski.

- Poziom mistrzostw był bardzo wysoki, tym bardziej cieszą zdobyte medale. Polacy udowodnili, że są w ścisłej czołówce w tej dyscyplinie - komentuje Marcin. - Kolejne wyzwania przede mną to Puchar Europy IKO w jesieni oraz Mistrzostwa Świata 2019, które będą rozgrywane w dalekim Tokio - dodaje.

W jego planach przeszkodzić mogą tylko finanse, bo o formę martwić się nie trzeba. Wszystkich, którzy chcieliby go wspomóc w jego sportowej karierze i umożliwić starty na imprezach rangi mistrzowskiej proszeni są o kontakt z Myślenicką Akademią Karate „Byakko”.

Marcin karate uprawie już od dwudziestu lat! Posiada czarny pas, czyli stopień mistrzowski 1 dan. Do tej pory był dwukrotnym Mistrzem Polski oraz Wicemistrz Europy. Na co dzień oprócz prowadzenia swojej akademii jest certyfikowanym dietetykiem oraz pasjonuje się różnymi dyscyplinami sportu - crossfitem, snowboardem, windsurfingiem, biegami przeszkodowymi i różnymi sztukami walki. Jest niezwykle aktywnym sportowcem, startował już w ponad 100 turniejach i praktycznie z każdego przywozi medal.

O jego pasji do karate, akademii, planach na przyszłość - nie tylko tych sportowych - porozmawia z Marcinem - Rafał Podmokły, a wywiad na naszył łamach już w kolejnych wydaniach gazety.

Występ Marcina (nr 486) na poprzednich mistrzostwach:

oraz na Mistrzostwach Polski:

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)